Msza św. w intencji ojczyzny, przemarsz ulicami miasta i odsłonięcie posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności to najważniejsze punkty bełchatowskich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się 11 listopada. W tym dniu posłuchamy także laureatów Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Mała Ojczyzna”.
Do wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości wszystkich mieszkańców zaprasza Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, a także proboszczowie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Stanisława Biskupa Męczennika. Uroczyste obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem żołnierzy POW przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Następnie w samo południe w kościele farnym odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. Po mszy bełchatowianie, obdarowani setką białych i czerwonych róż (akcja 100 róż na stulecie odzyskania niepodległości odbędzie się nie po raz pierwszy), wezmą udział w uroczystym marszu ulicami miasta. Pochód wyruszy spod kościoła przy ul. Kościuszki o godz. 13 i przejdzie ulicami: Kościuszki, Pabianicką, Bawełnianą, Piłsudskiego aż do Placu Wolności. Tu, w patriotycznej części parku, o godz. 13:30, odsłonięty zostanie posąg Marszałka Józefa Piłsudskiego, który – przypomnijmy – jest pierwszym i jedynym z okresu międzywojennego Honorowym Obywatelem Bełchatowa.
Rzeźbę Marszałka Piłsudskiego zaprojektowali artyści z jednego z miast partnerskich - węgierskiego Csongrádu. Z granitowego cokołu spoglądać będzie na nas wykuta w brązie postać Marszałka w galowym mundurze, wspartego o szablę. Choć rzeźba mierzy 2,2 metra, wygląda jakby była naturalnej wielkości. Fundusze na to przedsięwzięcie zbierał, utworzony w czerwcu 2017 roku, Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Niedzielne popołudnie i wieczór 11 listopada upłyną pod znakiem wydarzeń kulturalnych. W MCK PGE Gigantach Mocy o godz. 15:30 odbędzie się XVIII Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Mała Ojczyzna”. Podczas koncertowej gali zaprezentują się młodzi bełchatowianie. Z kolei o godz. 18 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie zaśpiewa chór Cantate Collective. W repertuarze znalazły się najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne i wojskowe, a także utwory na chór mieszany a cappella najwybitniejszych polskich kompozytorów.
W obchody włączyło się także Muzeum Regionalne, gdzie 7 listopada o godz. 12 otwarta zostanie wystawa historyczna „Polskie drogi do niepodległości”. Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzą również uczniowie bełchatowskich szkół, którzy wezmą udział w ogólnopolskiej akcji pn. „Rekord dla Niepodległej” i zaspiewają wspólnie hymn narodowy. To wydarzenie, któremu towarzyszyć będą np. układanie biało-czerwonej flagi czy wypuszczanie białych i czerwonych balonów, będzie miało miejsce w różnych punktach miasta w piątek, 9 listopada, o godz. 11:11.
Sportowa odsłona bełchatowskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości to z jednej strony XVI Bełchatowski Bieg Niepodległości (8 listopada, godz. 10, park przy Muzeum Regionalnym), z drugiej mecz brunatnych w biało-czerwonych barwach z Pogonią Siedlce (10 listopada, godz. 17, stadion przy ul. Sportowej 3).
11 listopada mija dokładnie 100 lat od momentu, w którym Polska odzyskała upragnioną wolność. Polacy nigdy nie porzucili marzeń o niepodległej ojczyźnie. Mimo rozmaitych prób nacisku ze strony zaborców (polityka germanizacji i rusyfikacji), krwawo tłumionych powstań narodowych i okrutnych represji polska świadomość narodowa nie dość, że przetrwała, to jeszcze urosła do takich rozmiarów, że w 1918 roku nikt ani nic nie było w stanie dłużej utrzymać jej w okowach. To dzień wyjątkowy, dlatego wymaga niezwykłej oprawy. Włączając się we wspólne świętowanie, wywieśmy przy domach, na balkonach narodowe flagi.
KZB