joombig banner rotation images

Menu

 

13 grudnia 3721


Prelekcja na temat stanu wojennego, koncert „pieśni niepokornych” i historyczny happening w centrum miasta – tak przed południem 13 grudnia bełchatowianie upamiętnili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wieczorem odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.

 

W czwartek, 13 grudnia, mija 37 lat od wprowadzenia na terenie całego kraju stanu wojennego. W ramach obchodów tej rocznicy o godz. 18:00 w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego na os. Przytorze odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Kwadrans przed nabożeństwem przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy Bełchatowa złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego. Do udziału w uroczystościach rocznicowych wszystkich bełchatowian, a także poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych oraz stowarzyszeń zapraszają Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego oraz Region Piotrkowski NSZZ Solidarność.

 

W obchody rocznicy już przed południem 13 grudnia włączyli się bełchatowianie, którzy w Muzeum Regionalnym wysłuchali najpierw wykładu na temat przyczyn i skutków tej decyzji władz PRL-u, a następnie koncertu „pieśni niepokornych”. Między innymi o tym, co dokładnie działo się 37 lat temu, o MO, ZOMO, SB, godzinie milicyjnej i wielu innych kwestiach opowiadał Andrzej Wołek, członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. W klimacie lat 80. przebiegał też recital bełchatowskiego wokalisty Pawła Bauera. „Mury”, „Kocham wolność” czy „Na falochronie” to tylko niektóre piosenki, które można było usłyszeć w trakcie koncertu. Specjalnie na ten dzień Muzeum Regionalne przygotowało też tematyczną wystawę planszową „Grudzień’81”.


Dużym zaskoczeniem dla mieszkańców był zorganizowany przez muzeum i rekonstruktorów z „Batalionu Tomaszów” happening historyczny. Stroje i rekwizyty z epoki, koksowniki, a do tego kilka pieszych patroli Milicji Obywatelskiej, „kontrole i legitymowanie” mieszkańców – tego można było doświadczyć przed południem na ulicy Kościuszki. Dla mieszkańców pamiętających grudzień’81 była to podróż w czasie i przestrzeni, a dla młodszych – żywa lekcja historii, której – jak sami mówią – długo nie zapomną. Co ważne, rekonstruktorzy nie tylko odgrywali scenki z tamtych czasów, ale również opowiadali o tych wydarzeniach i odpowiadali na pytania.


Stan wojenny wprowadzono na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej o północy, z soboty na niedzielę, z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością” internowano, około stu osób straciło życie, w tym 9 górników kopalni Wujek, na ulice miast tylko w ciągu jednego dnia wyjechało 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 tys. samochodów – tak w skrócie zapisał się na kartach historii okres, który rozpoczął się 13 grudnia 1981 roku. Tego dnia, o północy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję pod kryptonimem „Wrzos”, później „Jodła”, a jej celem było aresztowanie działaczy opozycyjnych, uznanych za groźnych dla bezpieczeństwa państwa. Informacja o trudnej sytuacji w kraju dotarła do Polaków o godz. 6:00 rano za pośrednictwem Polskiego Radia.

 

Chaos, dezinformacja, cenzura korespondencji oraz rozmów telefonicznych, atmosfera strachu i zagrożenia – tak żyło się w Polsce aż do 22 lipca 1983 roku, kiedy to zniesiono stan wojenny. Jedną z najpopularniejszych pieśni, oddającą atmosferę tamtych dni, są „Mury” Jacka Kaczmarskiego:

 

Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas.
I z pieśnią, że już blisko świt, szli ulicami miast.
Zwalali pomniki i rwali bruk – Ten z nami! Ten przeciw nam!
(…)
Patrzył na równy tłumów marsz
Milczał wsłuchany w kroków huk
A mury rosły, rosły, rosły
Łańcuch kołysał się u nóg…

KZB

 

13 grudnia 3779

 

13 grudnia 3764

 

13 grudnia 3793

 

13 grudnia 3814

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019