joombig banner rotation images

Menu


 zazy 2877


ZAZ-y - co to takiego, do czego służyły kiedyś, a komu przydają się dziś? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w interaktywnym muzeum PGE Giganty Mocy, które wzbogaciło się właśnie o kolejne eksponaty. 

 

 

W pierwszych dniach grudnia do PGE Gigantów Mocy dotarły ciekawe eksponaty. Ich wyjątkowość polega między innymi na tym, że jeszcze do niedawna służyły do bezpiecznego wyłączania urządzeń blokowych w blokach energetycznych bełchatowskiej elektrowni. Taka koncepcja awaryjnego zabezpieczenia stanowiła w latach 70. nowatorskie rozwiązanie na skalę światową. Jak informują organizatorzy, ZAZ-y, czyli Zespoły Automatyki Zabezpieczeniowej – Generator Transformator, powstały w oparciu o system modułowo-kasetowy budowy elektronicznych urządzeń automatyki zabezpieczeniowej, opracowany w latach 1973-77 w laboratorium Instytutu Energetyki w Warszawie. Produkcję ZAZ-GT rozpoczęto w 1975 roku w Zakładach Elektroniki Górniczej w Tychach.

 

Z momentem przekazania ZAZ-ów do PGE Gigantów Mocy zyskały one drugie życie. Za pomocą wbudowanych w ich konstrukcję gier interaktywnych odwiedzający ekspozycję nie tylko zapoznają się ze sposobami wytwarzania energii elektrycznej, ale również będą mogli spróbować zamienić pracę własnych mięśni na energię elektryczną. Najodważniejsi będą mogli też stanąć do rywalizacji w samodzielnym jej wytwarzaniu. Aby skorzystać z dobrodziejstw zmodernizowanych ZAZ-ów elektrownianych, należy kierować się w stronę Sali Południowej. Nowe interaktywne stanowiska to propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Dorośli też nie przejdą obok nich obojętnie.

 

Adaptacja eksponatów na potrzeby Ekspozycji PGE Giganty Mocy została dofinansowana przez PGE GiEK SA.

 

Ekspozycję Gigantów Mocy zwiedzać można od wtorku do piątku w godz. 9-18 (ostatnie wejście o godz. 16) oraz w soboty i niedziele, od 11 do 19 (ostatnie wejście o godz. 17:30), grupy proszone są o wcześniejszą rezerwację. W wigilię oraz pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia PGE Giganty Mocy nie będą czynne.

 


KZB

 

zazy 2872

 

zazy 2881

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019