joombig banner rotation images

Menu

W bełchatowskim orszaku przeszło kilkaset osób

 

Bełchatowskim ulicami 6 stycznia przeszedł Orszak Trzech Króli. Wspólnie z królami podążało kilkuset mieszkańców, którzy wcieli się w rolę pastuszków, aniołów, diabłów czy dworzan. Uliczne jasełka dopełniły żywe zwierzęta, rydwany i dorożki.

 

 

Bełchatowski orszak przeszedł już po raz siódmy. Tradycyjnie wyruszył spod parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary na os. Dolnośląskim, gdzie wcześniej została odprawiona msza św. Wspólnie przeszli głównymi ulicami miasta: Lipową, Witolda Pileckiego, Rodziny Hellwigów i Kościuszki, by dotrzeć do betlejemskiej szopki przy parafii farnej.

 

Razem z królami podążały ich dwory: afrykański, azjatycki i europejski. Towarzyszyły im również liczne zastępy aniołów, pasterzy, dworzan oraz diabły, w których wcielili się uczniowie z miejskich szkół. Obraz ulicznych jasełek dopełniły żywe zwierzęta, rydwany, dorożki i muzyka grane przez górnicza orkiestrę. Na uczestników orszaków czekało także kilka jasełkowych scen, opowiadały one m.in. o dworze złego Heroda, pastuszkach, którzy po usłyszeniu Dobrej Nowiny dołączają do Orszaku, miniemy też gospodę, która „nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi”. Zagrali w nich aktorzy Bełchatowskiego Amatorskiego Teatru BAT, a w ich przygotowanie włączyło się Miejskie  Centrum Kultury i Muzeum Regionalne.

 

Tegoroczny orszak przeszedł pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do pamiętnych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych przez Papieża Polaka podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Stąd też w orszakowym scenariuszu odnajdziemy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także kazań i wypowiedzi.   

 

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W 2019 roku odbędzie w ponad siedmiuset polskich miastach, w Bełchatowie przejdzie już po raz siódmy, a jego organizacji po raz kolejny podjęło Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Orszak Trzech Króli tradycyjnie objęła honorowym patronatem oraz wspiera finansowo prezydent Mariola Czechowska.

 

Bełchatowski Orszak Trzech Króli >>> zobacz galerię zdjęć

 

Bełchatowski Orszak Trzech Króli przeszedł już po raz siódmy

Orszak przeszedł głównymi ulicami miasta

Na uczestników orszaku czekało kilka jasełkowych scen

Orszak zakończył sie przy parafii farnej

Przy parafii farnej stanęła żywa szopka

 

 

 

 

AD-A

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020