joombig banner rotation images

Menu

 

piwnica rozbiorka 15

 


Równo 3 lata temu przestał istnieć budynek legendarnej Piwnicy. Grały tu znane polskie kapele, pierwsze kroki stawiały bełchatowskie zespoły. 11 stycznia 2016 roku przy ówczesnej ul. Wieczorkiewicza pojawił się ciężki sprzęt i siedziba klubu została wybudrzona. Na naszym profilu FB Bełchatów Wczoraj i Dziś pokazujemy zdjęcia z wyburzenia Piwnicy

 

Piwnica jako filia Miejskiego Centrum Kultury klub funkcjonowała od lat 90. do 2011 roku. Z powodu złego stanu technicznego budynku podjęto decyzję, że wszystkie muzyczne imprezy przeniesione zostaną do głównej siedziby MCK. Budynek przy ul. Wieczorkiewicza wyburzono 11-12 stycznia, równo trzy lata temu.

 

Bełchatów Wczoraj i Dziś: rozbiórka legendarnej Piwnicy - zobacz zdjęcia


Choć bełchatowianie zdążyli się już przyzwyczaić do nowego układu przestrzennego tej części miasta, to wielu z rozrzewnieniem wspomina czasy legendarnej Piwnicy. Do niej przychodzili na koncerty, spotkania z artystami, imprezy. Rock, jazz, blues, gospel – tu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.


W bełchatowskiej Piwnicy występowali najlepsi: pierwsze kroki stawiały takie kapele, jak Armia, Big Cyc i Mobilizacja, koncert dawały najpopularniejsze polskie zespoły, jak choćby Hey z Kasią Nosowską czy Kult z Kazikiem. Niezapomniany występ dał też Jan Ptaszyn Wróblewski.


Można powiedzieć, że Piwnica z jednej strony była synonimem kultury na wysokim poziomie, z drugiej – symbolem nowoczesności i otwartości. Przypomnijmy, że to właśnie w tym klubie funkcjonowała pierwsza w mieście kawiarenka internetowa, z tego też miejsca prowadzono pierwszą internetową transmisję koncertu. MCK Piwnicę na miejsce spotkań wybierały sobie też różne bełchatowskie stowarzyszenia.


Zanim nastała epoka Piwnicy w budynku funkcjonowały inne kluby. Na początku lat 90. spotykano się w Impulsie, później Pod Kielnią. Choć nie trwało to długo, to zdążyły tu wystąpić takie osobistości, jak Ela Adamiak i Andrzej Poniedzielski, Leszek Długosz, Andrzej „Pod Budą” Sikorowski, a także Krzysztof Srebrakowski, który niedługo po występie w Bełchatowie grał z Philem Collinsem.


Piwnicę wspominamy na nowym miejskim profilu na Facebooku „Bełchatów wczoraj i dziś”. Utworzono go 29 października 2018 roku z myślą o wszystkich, którym bliska jest historia miasta i jego mieszkańców. Poprzez nadsyłane zdjęcia, wpisywane komentarze, osobiste wspomnienia wspólnie budujemy interaktywny album Bełchatowa. Na profilu prezentujemy fotografie z dawnych lat, na których widać fragmenty naszego miasta. Są zarówno zdjęcia z początku, jak i końca XX wieku. Trzeba przyznać, że profil cieszy się coraz większa popularnością wśród internautów. Zachęcamy do dzielenia się z nami zarówno zdjęciami, jak i wspomnieniami.

Fot. Maciej Kuszneruk
KZB

piwnica rozbiorka 21

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020