joombig banner rotation images

Menu


19 stycznia będzie dniem żałoby narodowej

 

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. Będzie ona obowiązywać od godz. 17 w piątek, 18 stycznia, do godz. 19 w sobotę, 19 stycznia, a więc w czasie uroczystości pogrzebowych zmarłego Pawła Adamowicza.

 

 

Ogłoszenie żałoby narodowej reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Kompetencję do jej ogłoszenia ma prezydent RP, jako najwyższy przedstawiciel państwa. Wspomniana ustawa nie precyzuje przesłanek do ogłoszenia żałoby narodowej, w odniesieniu do czasu jej trwania prawo wymaga, by był on odpowiedni z punktu widzenia uwarunkowań historycznych i kulturalnych oraz szanował przyjęte zwyczaje.

 

Ogłaszając żałobę narodową prezydent Andrzej Duda zamierza uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. W niedzielę, 13 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 27 letni napastnik wtargnął na scenę i zadał Pawłowi Adamowiczowi kilka ciosów nożem. Dzień później prezydent Gdańska zmarł w szpitalu.

 

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta „żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. ”.

 

W Bełchatowie na czas ogłoszonej żałoby narodowej, flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. W związku z postanowieniem prezydenta, także Miejskie Centrum Kultury postanowiło odwołać zaplanowany na piątek, 18 stycznia, koncert Grażyny Brodzińskiej.

 

W niedzielę, 20 stycznia, bełchatowianie będą mieli okazję, by oddać hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska, Pawłowi Adamowiczowi. Wolontariusze bełchatowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapraszają na plac Narutowicza w okolice fontanny, gdzie o godz. 20 zapalone zostanie symboliczne światełko.

 

AP

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019