joombig banner rotation images

Menu


 

belchatow Powstanie Styczniowe 75

 

Zbliża się 156. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji bełchatowianie spotkają się, aby uczcić pamięć powstańców. 27 stycznia w Grocholicach odbędą się miejskie uroczystości poświęcone wydarzeniom z 1863, a 10 lutego wyruszy Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.

 

 

Uroczystości rozpoczną się od mszy w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Grocholicach. Dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentują pieśni i wiersze patriotyczne, a następnie uczestnicy przemaszerują na cmentarz przy ul. Wojska Polskiego i przy pomniku Powstańców Styczniowych złożą kwiaty oraz będą wspominać walczących w największym powstaniu narodowym.

Na obchody 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego zaprasza Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, ks. Ireneusz Sikora, proboszcz grocholickiej parafii oraz Ewa Kępa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

 

Ciekawą coroczną inicjatywą jest niewątpliwie Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych organizowany przez Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne "Erska" i objęty honorowym patronatem prezydenta miasta. Wspólną wędrówkę zaplanowano na 10 lutego. Zwolennicy aktywnej formy upamiętnienia wybuchu powstania będą mieć do wyboru dwie trasy, dłuższą i krótszą. Czternastokilometrowy szlak wiedzie przez Parzno, Kluki, Kaszewice, Borki i Kurnos Drugi, zbiórkę zaplanowano na godz. 8:00 przy urzędzie miasta od strony ulicy Mielczarskiego. Krótsza trasa wynosi ok 10 km i poprowadzi przez Grocholice, Oleśnik i Kurnos Drugi. Uczestnicy spotkają się o godz. 9:00, również pod budynkiem magistratu od Mielczarskiego.  

 

Oprócz satysfakcji z ukończonego marszu na piechurów czekają odznaki stylizowane na znakach powstańczych. Można je zdobyć po zaliczeniu kilku marszów. Organizatorzy przewidzieli brązową odznakę dla uczestnika 3 marszów, srebrną dla uczestnika 5 marszów, a złota przysługuje dziesięciokrotnemu zdobywcy trasy.

Aby wziąć udział w Marszu Szlakiem Powstańców, należy przesłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 5 lutego. Na podany adres można również wysyłać zapytania dotyczące spraw organizacyjnych związanych z wydarzeniem.

 

Przypomnijmy, że powstanie styczniowe było  największym zrywem narodowo-wyzwoleńczym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864. Pomimo, iż zakończyło się militarną klęską, miało wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej i późniejszych dążeń niepodległościowych. Była to manifestacja patriotyzmu i pragnienia odzyskania własnego państwa.

 

belchatow Powstanie Styczniowe 18

 

banerek px

APO

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019