joombig banner rotation images

Menu


 

Csongrad Wegry 7161

 

Młodzież z Csongrádu, miasta partnerskiego na Węgrzech, będzie zwiedzać Bełchatów i okolice oraz razem z rówieśnikami z Polski uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych prowadzonych w Samorządowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. To już kolejna okazja, aby mieszkańcy tych dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą miast poznali lepiej swoje małe społeczności, wymienili się doświadczeniami i zbudowali bliższe relacje.

 

 

Goście z węgierskiego miasta Csongrád przyjechali do naszego miasta na 6 dni na zaproszenie prezydent Marioli Czechowskiej. Najlepsi uczniowie tamtejszych szkół wraz z Edit Bíró, nauczycielką języka niemieckiego w gimnazjum im. Batsányi János oraz wiceburmistrzem Cseri Gábori i przedstawicielem samorządu Judit Kustár odwiedzili do tej pory Muzeum Regionalne, a przed nimi jeszcze inne aktrakcje, m.in. wycieczka na punkt widokowy kopalni, Górę Kamieńsk, Wawrzkowiznę, zwiedzanie ekspozycji MCK PGE Giganty Mocy, warsztaty w fabryce szkła i wyjazd do Piotrkowa. Nie zabraknie również sportowych aktywności, takich jak nauka jazdy na nartach, szaleństwa na lodowisku miejskim czy kręgle. W punkcie programu jest też wizyta w magistracie i w gabinecie prezydent Marioli Czechowskiej.  

 

Już od ponad dwóch lat młodzież z „Mickiewicza” chętnie angażuje się we współpracę ze swoimi węgierskimi rówieśnikami. Tym razem przygotowała dla nich zajęcia naukowe w pracowni chemicznej, lekcję języka polskiego i angielskiego, zajęcia przyrodnicze i sportowe. Oprócz tego zapewni rozrywkę przy dźwiękach gitary, zaprosi na szkolną dyskotekę, ale nade wszystko stawia na integrację i wzajemne poznanie się. Takie spotkania są świetną okazją do odkrywania innych kultur i tradycji, do budowania przyjaźni i zacieśniania więzów między miastami.

 

Csongrád jest miastem partnerskim Bełchatowa od 2005 roku. W ramach wymiany mieszkańców najlepsi uczniowie z bełchatowskich szkół wyjeżdżają na Węgry, a młodzież stamtąd odwiedza naszą społeczność. Do tej pory wspólnie zrealizowano m.in. Inwazję Talentów ze wsparciem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

 APO

 

 Uczniowie II LO przygotowali pokaz chemiczny dla gości z partnerskiego Csongrádu Uczniowie II LO przygotowali pokaz chemiczny dla gości z partnerskiego Csongrádu

 

Csongrad Wegry 7039

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019