joombig banner rotation images

Menu


 

 

Rocznik podstawowy 2000 przystępuje do kwalifikacji wojskowejRocznik podstawowy 2000 przystępuje do kwalifikacji wojskowej

 
Ponad 300 osób z Bełchatowa stanie w tym roku przed Powiatową Komisją Lekarską. Rusza kwalifikacja wojskowa 2019 roku. Wezwanie na komisję otrzymali przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2000 roku, ale nie tylko oni. Obecność obowiązkowa.

 

 

Kwalifikacja wojskowa najczęściej odbywa się w pierwszym kwartale każdego roku. Przypomnijmy, że od 2009 roku służba wojskowa nie jest już obowiązkowa, co oznacza, że do wojska wstępują tylko ci, którzy tego chcą. Nie zmienia to jednak faktu, że na każdym wezwanym spoczywa obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską w celu ustalenia określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Coroczna kwalifikacja wojskowa to też m.in. jeden z etapów rekrutacji do ochotniczej służby wojskowej. Kto, gdzie, do jakich form służby – odpowiedzi na te pytania pomagają zaplanować dalsze działania rekrutacyjne.


Dla kogo wezwanie na kwalifikację wojskową 2019?

• W 2019 roku obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską mają przede wszystkim mężczyźni z rocznika podstawowego, czyli urodzeni w 2000 roku.
• Wezwań przed PKL mogą spodziewać się również mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy z różnych przyczyn nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej, a także kobiety i mężczyźni, którym w latach ubiegłych przyznano kategorię B, świadczącą o czasowej niezdolności do służby wojskowej w bieżącym roku. Nie zapomniano też o osobach pełnoletnich, które wcześniej zgłosiły gotowość służby żołnierskiej
• Ponadto wzywane będą też kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 skończą szkoły lub uczelnie na kierunkach medycznych (m.in. medycyna, pielęgniarstwo, farmacja), psychologicznych czy weterynaryjnych, a nie posiadają jeszcze ustalonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.


W sumie z terenu Bełchatowa wezwania otrzyma około 320 mężczyzn i 12 kobiet.

 

Kiedy i gdzie?

Kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn potrwa od 14 do 27 lutego, dla kobiet po szkołach o profilach medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych spotkanie z PKL zaplanowano z kolei na 14 marca. Powiatowa Komisja Lekarska pracować będzie w Bursie Szkolnej przy ul. Czaplinieckiej 66 w Bełchatowie.

 

W przypadku niemożności stawienia się na badania w wyznaczonym terminie, należy wcześniej poinformować o tym komisję. To ważne, ponieważ nieuzasadniona nieobecność pociągnie za sobą konsekwencje w postaci kary grzywny lub doprowadzenia przed komisję w asyście policji.

 

Warto też podkreślić, że brak książeczki wojskowej z wbitą kategorią zdolności do służby wojskowej zamyka w przyszłości drogę do podjęcia czy to studiów o profilu wojskowym, czy pracy m.in. w policji, straży granicznej czy straży pożarnej. Dlatego warto już teraz spełnić swoj obowiązek i zjawić się na komisji w wyznaczonym terminie.


Pamiętaj o dokumentach

Stając przed PKL pierwszy raz, trzeba mieć ze sobą: dokument potwierdzający tożsamość, aktualną fotografię (format 3 x 4 cm), świadectwa ukończonych szkół i kwalifikacji zawodowych, pełną dokumentację medyczną - jeśli takowa istnieje i może mieć znaczenie dla procesu kwalifikacyjnego. Z kolei o dokumencie tożsamości, książeczce wojskowej, aktualnej dokumentacji medycznej (wszystkie badania z ostatniego roku) nie mogą zapomnieć ci, dla których nie będzie to pierwsze spotkanie.

 

Więcej informacji uzyskamy bezpośrednio w Zespole Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych bełchatowskiego Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 15 albo pod nr tel. 44 733 51 22 i 504 005 184.

KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019