joombig banner rotation images

Menu

 

Wielkanocne warsztaty w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie to już tradycjaWielkanocne warsztaty w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie to już tradycja


Do 26 marca można zapisywać się na muzealne warsztaty wielkanocne. Udział w nich mogą wziąć zarówno dzieci, jak i dorośli. O tym, jak wykonać tradycyjną pisankę czy ludową wycinankę, opowiadać będą wybitni twórcy ludowi z Opoczna i Sieradza. Liczba miejsc ograniczona.

 

Przed nami trzy dni spotkań z wielkanocną sztuką ludową. Na niezwykłe warsztaty w świątecznym klimacie zaprasza Muzeum Regionalne w Bełchatowie.


Najpierw, 5 i 8 kwietnia, uczestnicy pod okiem znanych ludowych twórców wykonywać będą oryginalne opoczyńskie pisanki. Dowiedzą się przy tym, czym jest sztuka ludowa, szczególnie ta wywodząca się z naszego regionu, i dlaczego na przykład we wsi Bielowice dziewczęta nadal barwią kraszanki na różowo, fioletowo, niebiesko, zielono lub czerwono, a także co wspólnego ze zdrowiem, szczęściem i miłością ma pisanka.

Pisankowe warsztaty, dedykowane dorosłym i dzieciom powyżej 6 roku życia, odbywać się będą w maksymalnie 20-osobowych grupach, a ich koszt to 6 złotych od osoby. Spotkanie trwać będzie około 45 minut. Organizatorzy proszą, by każdy uczestnik zabrał ze sobą jajko ugotowane na twardo (najlepiej w jasnej skorupce) oraz dobry humor. O resztę zatroszczą się muzeum i zaproszeni ludowi twórcy.


Na 9 kwietnia zaplanowano natomiast spotkanie z mistrzynią ludowej wycinanki z Sieradza. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia poznają tajniki i sposoby wykonania prawdziwych papierowych cudeniek. Za godzinne spotkanie trzeba zapłacić 7 złotych od osoby.


Tradycyjna wycinanka sieradzka składa się z prostych elementów: kół, zębów, strzałek i drabinek. Jej najpopularniejszą forma są cacka, czyli koliste lub kwadratowe obrazy z papieru, zdobione ażurowymi, nieskomplikowanymi motywami geometrycznymi, rzadziej roślinnymi.


Chęć udziału w warsztatach wielkanocnych należy zgłosić do 26 marca pod numerem tel. 44 633 11 33 lub bezpośrednio w siedzibie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie przy ul. Rodziny Hellwigów 11. Warto się wcześniej zapisać, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji znajduje się na stronie muzeum http://muzeum.belchatow.pl/.

KZB

 

Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie uczestniczą w spotkaniach z twórcami sztuki ludowejZarówno dzieci, jak i dorośli chętnie uczestniczą w spotkaniach z twórcami sztuki ludowej

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019