joombig banner rotation images

Menu

 

muzeum topienie marzanny 4142W parku Olszewskich blisko 400 przedszkolaków pożegnalo wspólnie zimę i powitało wiosnę

 

21 marca Muzeum Regionalne zaproponowało maluchom z bełchatowskich przedszkoli powitanie wiosny zgodnie z polską tradycją. Przygotowało bowiem marzannę, która spłonęła w parku nad Rakówką na znak odejścia zimy. W tym samym czasie uczniowie klas podstawowych, w ramach niecodziennych wagarów zorganizowanych przez pracowników muzeum, przenieśli się do „szkoły pradziadka” oraz rozwiązywali zagadki w muzealnym escape roomie.

 

 

Blisko 400 przedszkolaków powędrowało z marzanną na błonia za muzeum, aby tam spalić ją i symbolicznie pożegnać zimę. Kolorowej kukły tym razem nie zatopiono w rzece. Według słowiańskiej tradycji, lalkę palono, jeśli w pobliżu nie było żadnego akwenu. Zdarzało się, że wcześniej rozdzierano jej ubrania lub obrzucano śniegiem czy błotem..

Dzieci zgromadzone nad Rakówką skandowały: „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”, a ich słowa usłyszała sama wiosna. Przywitała przedszkolaków i rozdała wszystkim po cukierku.

 

Klasy I-VI na zajęcia w duchu szkoły sprzed lat zaprosił pradziadek-przewodnik. Uczniowie zasiedli w starych ławach i wysłuchali opowieści o dawnych sposobach nauczania i… karania uczniów za brak posłuszeństwa. Niektórzy spróbowali nawet klęczeć na grochu, a wszyscy chętnie chwycili za pióro na atrament pobierany ze słoiczka w ramach lekcji kaligrafii.

 

Dla klas V-VIII przewidziano zabawę „Wycieczka do muzeum – ucieczka z muzeum” wzorowaną na popularnym  escape roomie. Uczniów podzielono na dwie grupy i wprowadzono w osobne zamknięte pomieszczenia, w których czekało na nich 8 zagadek związanych z muzeum. Jedna z nich polegała na odszukaniu nazwisk poprzednich właścicieli dworku za pomocą szyfru ślimakowego, inna na odkryciu tajemnicy kodowanej w starych księgach. Uczestnicy zabawy mieli 40 minut na zadania, a każda rozwiązana zagadka przybliżała ich do odnalezienia klucza i wyjścia z pokoju. Drużyna, która uwolniła się jako pierwsza, wygrywała tę emocjonującą rozgrywkę.

APO

 

 muzeum topienie marzanny 4184Przedszkolaki pożegnały zimę zgodnie z tradycją

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chwilę po ceremonii palenia słomianej kukły symbolizującej zimę do zgromadzonych dzieci przyszła pani WiosnaChwilę po ceremonii spalenia słomianej kukły symbolizującej zimę do dzieci przyszła pani Wiosna

 

Uczniowie bełchatowskich podstawówek odwiedziły "Szkołę Pradziadka", gdzie chętnie uczyły się kaligrafiiUczniowie bełchatowskich podstawówek odwiedzili "Szkołę Pradziadka", gdzie chętnie uczyły się kaligrafii

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019