joombig banner rotation images

Menu

 Z początkiem kwietnia uruchomiono wszystkie miejskie fontannyZ początkiem kwietnia uruchomiono wszystkie miejskie fontanny

 


Już od 1 kwietnia bełchatowianie będą mogli korzystać z uroków fontann w centrum miasta i dobrodziejstw tężni na os. Budowlanych. Po zimowej przerwie przyszedł czas na ich uruchomienie. Nowością w tym sezonie będzie fontanna, która stanęła na zrewitalizowanym Placu Wolności.

 

 
Początek kwietnia to dobry moment na włączenie fontann. Ponieważ warunki pogodowe sprzyjają, nie ma powodu, by odkładać to na później.


W tym roku bełchatowianie cieszyć się będą nie z dwóch fontann jak dotychczas, lecz z trzech. Do tych na placu Narutowicza (głównej i małej przy MCK-u) mieszkańcy już się przyzwyczaili i z niecierpliwością czekają na ich podłączenie, ale trzecia, wybudowana w centralnej części Placu Wolności – może wzbudzić niemałe zaskoczenie. Będzie to niewielki nieposadzkowy zbiornik wodny z kładką łączącą jego brzegi i czterema długimi ławami kamiennymi. Całości dopełni czterosekwencyjne podświetlenie całej konstrukcji.


Również 1 kwietnia wznawia swą działalność tężnia solankowa na os. Budowlanych. To już jej drugi sezon. Teren w okolicy tężni uporządkowano po zimie, wewnątrz altany ze świerkowych galęzi zamontowano niezbędny osprzęt, a wokół ustawiono pięć ławek. Miejsce to jest zadaszone, a w godzinach od 18 do 6 rano także oświetlone, więc można z niego korzystać bez względu na pogodę i porę dnia.


Jak to działa? Drewniana konstrukcja, wysoka na 6 metrów i długa na 8 metrów, wyposażona jest w specjalną pompę, dzięki której solanka, czyli woda bogata m.in. w jod, żelazo i magnez, najpierw osadza się na suchych gałązkach tarniny, a następnie w naturalny sposób paruje. Dzięki temu każdy, kto odwiedzi solankową altanę, będzie mógł skorzystać z tego prozdrowotnego klimatu. Tężnia działać będzie przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 7 do 22. - Co ważne, będzie ona czynna przez cały sezon wiosenno-letni, a jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, to nawet do jesieni. Chielibyśmy, by służyła mieszkańcom jak najdłużej - mówi Zbigniew Pożycki, dyrektor Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska.


Trzeba przyznać, że przedsięwzięcie to w ubiegłym roku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Drewnianą altanę na os. Budowlanych chętnie odwiedzali zarówno seniorzy, jak i ludzie młodzi. Często można też było spotkać w jej okolicy całe rodziny z dziećmi.

Przypomnijmy, że w 2019 roku w Bełchatowie pojawią się trzy kolejne tężnie: na Binkowie (przy ul. Mioceńskiej ), Przytorzu (przy kompleksie sportowym) i Dolnośląskim (w parku Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Zostaną one wybudowane w ramach zwycięskiego projektu ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego pn. „Po-tężny Bełchatów”.

 

KZB

 

Od 1 kwietnia działa już fontanna w centrum Placu WolnościOd 1 kwietnia działa już fontanna w centrum Placu Wolności

 

Tęznia solankowa na os. Budowlanych będzie działać już drugi sezonTężnia solankowa na os. Budowlanych służyć będzie mieszkańcom już drugi sezon

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019