joombig banner rotation images

Menu

 

Swoje propozycje do budżetu obywatelskiego bełchatowianie mogą składać do 28 czerwcaSwoje propozycje do budżetu obywatelskiego bełchatowianie mogą składać do 28 czerwca 

 

 

Mieszkańcy, którzy mają pomysł na to, co zmienić w mieście, mogą składać swoje propozycje do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Jakie wymogi powinien spełniać projekt? W tym roku wprowadzono kilka istotnych zmian, m.in. możliwość głosowania tylko na jeden projekt twardy i jeden miękki, mniejszą liczbę wymaganych tzw. głosów poparcia czy zniesienie ograniczeń wiekowych. Do wydania, jak co roku, jest 1,5 mln złotych.


Jak zmieni się Bełchatów? Co nowego pojawi się w naszym mieście? O tym już po raz siódmy zdecydują sami bełchatowianie. Do 28 czerwca można składać swoje propozycje do Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Można to zrobić na dwa sposoby: osobiście składając formularz papierowy w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta lub wysyłając go pocztą na adres: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów. Tego, jakie projekty zostaną zrealizowane, dowiemy się 30 września.


Z każdym rokiem budżet obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Jak podkreśla prezydent Mariola Czechowska, bełchatowianie są coraz bardziej świadomi możliwości zmieniania miasta. – Serdecznie zachęcam do udziału w siódmej edycji budżetu obywatelskiego. W poprzednich latach nasi mieszkańcy pokazali, że chcą aktywnie angażować się w życie naszej małej ojczyzny. Mam nadzieję, że w tym roku odpoW puli budżetu obywatelskiego jest 1,5 mln złotychwiedź na tę inicjatywę będzie jeszcze większa i że wspólnie zrealizujemy ciekawe i potrzebne mieszkańcom projekty – mówi prezydent Czechowska.


Do swojej dyspozycji bełchatowianie mają 1,5 mln złotych, i podobnie jak w latach poprzednich, kwota ta rozbita jest na dwie kategorie: projekty twarde – 1,4 mln zł i projekty miękkie – 100 tys. zł. W regulaminie tegorocznej, siódmej już edycji, wprowadzonych zostało kilka istotnych zmian. Przede wszystkim zniesiono ograniczenia dotyczące wieku wnioskodawców, osób popierających projekt oraz głosujących. Wcześniej, tj. od 2014 roku, aby złożyć projekt, poprzeć go lub na niego zagłosować, mieszkańcy musieli mieć ukończone 16 lat.


Tym, co różni tę edycję od poprzednich, jest także możliwość głosowania tylko na jeden projekt twardy i tylko na jeden miękki. W poprzednich latach w każdej z kategorii głosowaliśmy na maksymalnie trzy propozycje. Ponadto zgłaszane projekty twarde nie mogą dotyczyć miejsc znajdujących się w trwałym zarządzie miejskich placówek oświatowych, czyli szkół i przedszkoli.


Nowością w regulaminie bełchatowskiego budżetu obywatelskiego jest także zapis mówiący o tym, że koszt realizacji jednej propozycji nie może przekroczyć 50 proc. środków przeznaczonych zarówno na projekty twarde, jak i miękkie. W przypadku tych pierwszych, oznacza to kwotę 700 tys. złotych, a w przypadku drugich – 50 tys. złotych.


Po raz pierwszy bełchatowianie będą mogli odwołać się od decyzji o odrzuceniu wniosku. Jest jednak warunek – powodem odrzucenia nie były względy formalne. Odwołanie wraz z uzasadnieniem będzie można złożyć do Prezydenta Miasta Bełchatowa w ciągu pięciu dni roboczych - licząc od dnia przekazania informacji weryfikacyjnej.


Ważne!


Proponowane przedsięwzięcia powinny być możliwe do przeprowadzenia do końca 2020 roku i tylko na terenach należących do miasta. Przygotowując się do złożenia wniosku, warto zapoznać się z regulaminem budżetu na decydujemy.belchatow.pl.

 

Szczegółowy harmonogram Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa 2019

 

W każdej z sześciu dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa składano średnio 40 propozycji, a rekordowy był rok 2017 – wówczas do magistratu wpłynęło aż 71 projektów. Od 2015 roku złożonych zostało łącznie 191 projektów. Gdy zliczymy wszystkie oddane głosy, wyjdzie nam pokaźna liczba 22 tys. 145 głosów. Tego, że jest to prawdziwie obywatelski budżet, dowodzą 33 zrealizowane projekty. Wśród nich kilka placów zabaw, dwie zatoczki postojowe K+R „Pocałuj i jedź”, oświetlenie ciągu pieszego łączącego osiedla Dolnośląskie i Okrzei, zakup defibrylatorów zewnętrznych czy kontynuowany właśnie telemonitoring serca. Do tej pory na realizację wszystkich projektów miasto wydało blisko 4 mln 600 tys. zł.


W 2019 roku realizowane są trzy zwycięskie projekty 6. edycji – dwa twarde i jeden miękki. W ramach pierwszego pn. „Lekki plecak – odciążamy kręgosłupy naszych dzieci” miasto kupi szafki dla każdego ucznia klas IV – VIII w szkołach podstawowych. Dzięki temu będą oni mogli zostawiać podręczniki i przybory w szkole i nie będą zmuszani do dźwigania ciężkich tornistrów. Szafki będą metalowe, wyposażone w wentylację (naturalna cyrkulacja powietrza), z półkami/wieszakami na książki lub ubrania, zamykane na zamek kluczykiem. Kolejny projekt to „Po-tężny Bełchatów, czyli propozycja wybudowania trzech tężni solankowych”. W ramach tej propozycji w Bełchatowie powstaną kolejne trzy tężnie solankowe, staną one na największych w mieście osiedlach. W poprzedniej edycji uznanie mieszkańców zyskała propozycja „SPORTOWY BEŁCHATÓW. Zajęcia sportowe dla mieszkańców Bełchatowa – darmowe treningi”. W jej ramach na bełchatowskich obiektach sportowych odbywają się bezpłatne zajęcia sportowe, w których uczestniczyć mogą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Zajęcia są także podzielone na różne dyscypliny - zapasy, bjj, karate i mma.


AP

 

Budżet Obywatelski Bełchatowa

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019