joombig banner rotation images

Menu

 

W upalne dni ulgę przynoszą rozstawione w mieście kurtyny wodneW upalne dni ulgę przynoszą rozstawione w mieście kurtyny wodne

 

Kiedy temperatura w cieniu przekracza 25 st. Celsjusza, miasto ustawia kurtyny wodne. Bełchatowianie mogą korzystać z orzeźwiającej mgiełki w trzech punktach: naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 13 na osiedlu Przytorze, w okolicach lodowiska miejskiego na osiedlu Dolnośląskim oraz przy Miejskim Centrum Kultury. Nie wykluczone, że mgiełki rozstawione zostaną jeszcze w kilku dodatkowych miejscach.


Upały dotarły do Bełchatowa. Temperatury sięgają nawet trzydziestu kilku stopni w cieniu, w słońcu jest ona zdecydowanie wyższa. Najlepszym sposobem na radzenie sobie w takich temperaturach jest schładzanie organizmu – zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Lekarze apelują, aby osoby starsze, jeśli nie muszą, nie wychodziły z domu, natomiast dzieci i dorośli obowiązkowo nosili nakrycia głowy. W czasie upałów należy też pić dużo płynów, warto mieć pod ręką butelkę z wodą mineralną.

Aby pomóc bełchatowianom przetrwać upalne dni, miasto rozstawiło w kilku punktach kurtyny wodne. Wytwarzają one bardzo drobną mgiełkę, dzięki czemu delikatnie orzeźwiają a nie zalewają przechodniów. Zasilane są wodą pochodzącą z miejskiej sieci wodociągowej i nadają się do użytku zewnętrznego.


Kurtyny wodne stoją w trzech punktach Bełchatowa:


• w okolicach lodowiska miejskiego (os. Dolnośląskie)
• naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 13 (os. Przytorze),
• przed Miejskim Centrum Kultury.

Jak co roku miasto ustawia kurtyny wodne w upalne dni, tzn. kiedy temperatura w cieniu przekracza 25 st. Celsjusza. Są one rozstawiane ok. godz. 10 i chłodzą bełchatowian do godzin popołudniowych – czyli ok. 17.


Skrócone lekcje w szkołach


Z powodu panujących upałów we wszystkich miejskich szkołach – podstawowych i liceum im. Adama Mickiewicza zostały skrócone lekcje – jedna godzina zamiast 45 min trwa tylko 30. Oznacza to, że uczniowie będą wcześniej wychodzić do domów.


Rady na upalne dni


1. Picie dużej ilości najlepiej niegazowanej wody mineralnej, co zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Lekarze dorosłym zalecają wypicie ok. 2 litrów wody dziennie, dzieciom nawet 3 litrów.

2. Unikanie alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Działają one moczopędnie i nie chronią przed odwodnieniem.

3. Rezygnacja z tłustych i ciężkostrawnych potraw. W upalne dni najlepiej jeść dużo warzyw i owoców.

4. Zakładanie przewiewnych ubrań i odkrytych butów, co zapobiegnie przegrzaniu organizmu. Najlepiej, by ubranie było w jasnych kolorach i wykonane było z naturalnych materiałów – lnu, bawełny lub jedwabiu.

5. Unikanie wychodzenia z domu między godz. 11.00 a 15.00. W tej porze dni słońce jest najbardziej niebezpieczne. Jeśli wyjście jest konieczne – należy starać się przebywać w cieniu. Szczególnie dotyczy to seniorów i dzieci.

6. Jak najczęstsze korzystanie z orzeźwiających kąpieli, zasłanianie okien, by do wnętrza nie wpuszczać gorącego powietrza.

7. Zaprzestanie niepotrzebnego wysiłku fizycznego, np. intensywnych treningów. Prowadzi to do wzmożonej produkcji ciepła, co w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania, odwodnienia a nawet udaru cieplnego.

8. Używanie kremów ochronnych i zabezpieczać skórę przed ukąszeniami insektów, np. komarów lub kleszczy.

9. Należy pamiętać o nakryciu głowy. Kapelusz, chustka czy czapka z daszkiem ochronią głowę przed przegrzaniem, a włosy przed przesuszeniem. Ważne jest także noszenie okularów z filtrem UV.


AP

Kurtyny wodne skutecznie pomagają schładzać organizmKurtyny wodne skutecznie pomagają schładzać organizm

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020