joombig banner rotation images

Menu

 

"Franek walczy ze smogiem" to już drugi komiks skierowany do najmłodszych bełchatowian"Franek walczy ze smogiem" to już drugi komiks skierowany do najmłodszych bełchatowian

 

Przed Frankiem, znanym najmłodszym bełchatowianom bohaterem komiksu, kolejna misja. Tym razem chłopiec podejmuje walkę ze smogiem w mieście. Książeczki edukacyjne, które wydane zostały w ramach programu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa”, rozdawane są mieszkańcom podczas różnych miejskich akcji.


„Franek walczy ze smogiemi” to kolejny już komiks wydany przez bełchatowski magistrat, którego bohaterem jest mały Frankek. Autorem książki jest Jarosław Siek, który dotychczas napisał ponad 40 bajek o tematyce regionalnej, m.in. o Kurze Dżamborai z Biłgoraja, Jasiu i Małgosi z Wrocławia, Kocie Mokocie (pierwszym kocie policyjnym na świecie) z Mokotowa, Henryku Chęcimiale i ufoludkach z Katowic. Bohaterami bajki o reprezentacji Polski w piłce nożnej i piłce ręcznej uczynił orły, którym przewodzi dzielny Dziobaldo.


W 2017 roku Jarosław Siek podjął się napisania bajki o małym Franku z Bełchatowa, który uczył mieszkańców zasad segregacji śmieci. Jak przyznaje autor, wybór bohatera był nieprzypadkowy. Franciszek Rychłowski to jeden z założycieli Bełchatowa, to właśnie dzięki niemu niewielka osada uzyskała prawa miejskie. Dbał, aby miasto rozwijało się prężnie i aby jego znaczenie rosło. Nasz bohater, Franek, także dba o Bełchatów, o czystość i dobrą atmosferę oraz stara się nauczyć mieszkańców proekologicznych zachowań - podkreśla Jarosław Siek.


Po sukcesie pierwszego tomu, miasto postanowiło wydać jego kolejną część. Komiks „Franek walczy ze smogiem” to jeden z elementów dużego programu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa – dbaj, segreguj i oszczędzaj”. Jak mówi Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta w bełchatowskim magistracie, to świetny pomysł na dotarcie do najmłodszych mieszkańców, a także ich rodziców. – Chcieliśmy, aby komiks opowiadał o naszym mieście i naszych mieszkańcach. Franek pojawia się w charakterystycznych dla Bełchatowa miejscach – Muzeum Regionalnym, placu Narutowicza, hali Energia czy pumptracku. Wszędzie apeluje o zmianę trybu życia na bardziej ekologiczny i przekonuje, że dzięki temu w naszym mieście będzie żyło się lepiej. Uważam, że aby trafić do najmłodszych trzeba sięgać po różne środki, a obrazkowa historyjka to jeden z najlepszych sposobów na edukację przez zabawę – dodaje dyrektor Nowak.

 

Miasto stawia na edukację ekologiczną


Bajka "Franek walczy ze smogiem" będzie rozdawana mieszkańcom podczas różnych proekologicznych miejskich akcji. Pierwsza z nich już za nami – mowa o Festiwalu Re:Aktor Ania, ale przed nami jeszcze kilka okazji do rozmów o środowisku. Na wrzesień planowane są Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu, a kilka dni później akcja „EBE – Energia-Bełchatów-Ekologia” i „Sprzątanie świata” na sportowo. Z kolei w listopadzie obchodzić będziemy Dzień Czystego Powietrza”.


Wszystkie wydarzenia są częścią programu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa”, w ramach którego przy pergolach śmietnikowych zamontowano już tabliczki informujące o nowych zasadach segregacji odpadów. Dodatkowo w mieście pojawią się zgniatarki do plastikowych butelek i stacja odbioru elektrośmieci. Cały projekt to koszt ok. 90 tys. zł, a dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 79 tys. zł.

 

AP

 

Bohater komiksu, Franek, w charakterystycznych dla Bełchatowa miejscach przekonuje do walki ze smogiemBohater komiksu, Franek, w charakterystycznych dla Bełchatowa miejscach przekonuje do walki ze smogiem

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020