joombig banner rotation images

Menu

 

Miejskie kurtyny wodne pojawiają się najczęściej wtedy, gdy temperatura przekracza 30 stop. CelsjuszaMiejskie kurtyny wodne pojawiają się najczęściej wtedy, gdy temperatura przekracza 30 stop. Celsjusza

 

Ostatni tydzień wakacji upłynie nam pod znakiem upałów. Temperatury w cieniu przekroczyć mają 30 stop. Celsjusza. Ostrzeżenia drugiego stopnia, które wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, obowiązują od 26 do 29 sierpnia. Miasto już rozstawiło wodne kurtyny, przypominamy też o poidełkach z zimną i zdrową wodą.

 

 

Ostatni tydzień sierpnia będzie bardzo gorący. W związku z nadchodzącą falą upałów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia m.in. dla województwa łódzkiego, w tym dla powiatu bełchatowskiego. Ostrzeżenie takie pojawia się zawsze wtedy, gdy prognozowane warunki pogodowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.


Szczególną ostrożność powinniśmy zachować od poniedziałku, 26 sierpnia, od godz. 14 do piątku, 29 sierpnia, do godz. 18. Prognozuje się, że słupki rtęci podskoczą od 30 do 33 stop. Celsjusza. Również w nocy temperatura będzie wysoka, oscylować będzie między 18 a 20 stop. Celsjusza.


W trosce o zdrowie bełchatowian miasto przygotowało m.in. kilka kurtyn wodnych, dzięki którym się schłodzimy. Stanęły one na os. Dolnośląskim – w pobliżu kortów tenisowych, na placu Narutowicza – w sąsiedztwie Miejskiego Centrum Kultury oraz przy szkołach nr 12 na os. Binków, nr 1 na os. Okrzei. Z orzeźwiających mgiełek skorzystamy na pewno w poniedziałek i wtorek (26-27 sierpnia), a być może także w kolejnych dniach - pod warunkiem jednak, że tak wysokie temperatury będą się utrzymywać.


Warto też pamiętać, że można skorzystać z dwóch ulicznych zdrojów ustawionych na pl. Narutowicza i Placu Wolności. Chłodna i zdrowa, pitna woda pomoże na pewno przerwać te największe upały. Przypomnijmy, że poidełka wyposażone są również w specjalne miski dla czworonogów.


Na skutki upałów najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. To im zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Uprzedźmy, tłumaczmy, przypominajmy naszym pociechom i seniorom, jak właściwie dbać o siebie, gdy temperatura przekracza 30 stop. Celsjusza. Sami też nie zapominajmy o podstawowych zasadach.


Jak dbać o siebie podczas upałów?


• Nie wychodźmy na słońce, szczególnie w najbardziej upalnej porze dnia, czyli między godz. 11 a 16.
• Pijmy bardzo dużo wody, zrezygnujmy przy tym ze słodkich napojów oraz alkoholu.
• Pamiętajmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
• Jeśli wybieramy się w podróż, zaplanujmy ją na godziny popołudniowe, a w drodze róbmy częstsze przerwy na regenerację;
• W ciągu dnia nie otwierajmy okien, mieszkania wietrzmy wieczorem.
• W godzinach największego nasłonecznienia nie trenujmy intensywnych sportów na zewnątrz.
• Rozsądnie gospodarujmy wodą.
• Szukajmy ochłody w pomieszczeniach klimatyzowanych.


W czasie upałów pamiętajmy też o naszych zwierzętach. Jeśli przebywają one na co dzień na zewnątrz, pomyślmy o przygotowaniu im zacienionych miejsc, w których będą mogły się schronić przed słońcem. Nie zapominajmy o zapewnieniu stałego dostępu do wody. W czasie największego nasłonecznienia nie zabierajmy naszych czworonożnych pupili na długie spacery.

 

Sytuację pogodową przez całą dobę monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020