joombig banner rotation images

Menu

Wprowadzony przez premiera alarm obowiązuje od 28 sierpnia do 3 września Wprowadzony przez premiera alarm obowiązuje od 28 sierpnia do 3 września

 

Od środy, 28 sierpnia na terenie całego kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Oznacza to, że wszystkie służby mają być gotowe do działania. Mieszkańcy powinni zaś zwracać szczególna uwagę m.in. na pakunki czy torby pozostawione bez opieki w miejscach publicznych. Alarm ALFA obowiązuje do 3 września.

 

 

O wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego ALFA i ALFA-CRP zdecydował premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznacza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest on prewencyjny i związany z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

Pierwszy stopień alarmowy obowiązywać będzie do wtorku 3 września 2019 r. (do godziny 23:59). W trakcie jego trwania szczególną uwagę powinno się zawracać: na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń" - podało ministerstwo. Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

 

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

 

MSWiA przypomina, że podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020