joombig banner rotation images

Menu

Zdzisław Krakowiak był jednym z bełchatowskich żołnierzy AK Jan Zdzisław Krakowiak był jednym z bełchatowskich żołnierzy AK

 

Odszedł Jan Zdzisław Krakowiak ps. „Kruk”, bełchatowski żołnierz Armii Krajowej. Zmarł we wtorek, 1 września w Filadelfii, gdzie od lat mieszkał. Miał 94 lata.  

 

 Jan Zdzisław Krakowiak ps. „Kruk” urodził się w 1925 roku w Bełchatowie. W czasie okupacji związał się z ZWZ-AK. Przydzielony został pod komendę Mariana Grzybowskiego ps. „Marek”. 22 maja 1944 roku został aresztowany wraz z dowódcą i przewieziony do łódzkiego więzienia na Schterlinga. Po śledztwie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Po wojnie został na Zachodzie, jednak nie zerwał kontaktu z Bełchatowem, odwiedził nasze miasto i wziął udział w uroczystościach związanych z Armią Krajową.

 

To krótkie wspomnienie o Janie Krakowiaku można przeczytać w  publikacji: „ Dla ciebie Polsko, Ojczyzno moja, Armia Krajowa. Historia bełchatowskiej konspiracji w relacjach i wspomnieniach świadków 1939-1945”.  

 

Zdzisław Krakowiak (czwarty od prawej strony) podczas wizyty w Bełchatowie, odbok niego śp. Franciszek Zochniak, który równiez był bełchatowskim zołnierzem AK Jan Zdzisław Krakowiak (czwarty od lewej strony) podczas wizyty w Bełchatowie, obok niego śp. Franciszek Zochniak, który również był bełchatowskim żołnierzem AK. Zdjęcie pochodzi z książki: "Dla ciebie Polsko, Ojczyzno moja, Armia Krajowa. Historia bełchatowskiej konspiracji w relacjach i wspomnieniach świadków 1939-1945”

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020