joombig banner rotation images

Menu

Delegaci z Niemiec spotkali się m.in. z prezydent Bełchatowa Delegaci z Niemiec spotkali się m.in. z prezydentem Bełchatowa Mariolą Czechowską 

 

Bełchatów gości delegację z Niemiec - burmistrzów i pracowników administracji z ośmiu niemieckich miast. Delegaci dzielą się z doświadczeniem związanym z rekultywacją pokopalnianych terenów. Byli m.in. w bełchatowskiej kopalni i muzeum, spotkali się także z prezydentem Bełchatowa.

 

Kilka niemieckich miast, m.in. Kemberg, Dommitzsch, Bad Düben w 2002 roku zawiązało związek gmin - Städtebund Dübener Heide. Działa on na rzecz rozwoju regionów, na których wcześniej mieściły się kopalnie węgla brunatnego, a dziś głównie prowadzona jest działalność turystyczna. Wspomniane miasta stanęły bowiem przed podobnymi wyzwaniami – co robić po zamknięciu kopalni węgla brunatnego, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi czy wciąż rosnącym bezrobociem. Związek stale współpracuje z różnego rodzaju stowarzyszeniami i organizacjami turystycznymi, lokalnymi firmami i instytucjami.

 

Podczas wizyty delegaci dzielą się doświadczeniem związanym właśnie z rekultywacją pokopalnianych terenów. Pokazali także w jaki sposób można te tereny przekształcić i wykorzystać. Zwrócili również uwagę, jak ważna jest współpraca między miastami – wspólne działania daje bowiem większe możliwość wykorzystania zasobów regionalnych czy w pozyskaniu środków europejskich.

 

Delegacja z Niemiec zwiedziła m.in. bełchatowską kopalnię i muzeum, gdzie poznali historię naszego miasta. Spotkali się także z prezydent Mariolą Czechowską, z którą wymienili doświadczenia i poglądy na temat potencjału bełchatowskich terenów. Na te tematy delegaci rozmawiali również z pracownikami magistratu. Opowiadali m.in. o Ferropolis - miejscu, gdzie kiedyś była kopalnia, dziś po niej zostały tam wyłącznie maszyny, które wkomponowano w krajobraz miasta. W takiej właśnie przestrzeni organizowane są różnego rodzaju atrakcje, m.in. festiwal muzyki rockowej, co przyciąga każdego roku tłumy turystów. 

 

Miasta, które przynależą do Städtebund Dübener Heide kilkanaście lat temu, stanęły bowiem przed podobnymi wyzwaniami – co robić po zamknięciu kopalni węgla brunatnego, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi czy wciąż rosnącym bezrobociem. Dziś związek stale współpracuje z różnego rodzaju stowarzyszeniami i organizacjami turystycznymi, lokalnymi firmami i jednostkami, instytucjami zajmującymi się m.in. energią odnawialną.

 

Goście zwiedzili m.in. bełchatowskie muzeum i poznali historię naszego miasta Goście zwiedzili m.in. bełchatowskie muzeum i poznali historię naszego miasta

 Podczas spotkania z urzędnikami rozmawiano o tym, jak można zagospodarować tereny, gdzie kiedyś mieściły się kopalnie Podczas spotkania z urzędnikami rozmawiano o tym, jak można zagospodarować tereny, na których kiedyś mieściły się kopalnie

Wśród delgatów są burmistrzowie kilku niemieckich miast, a także pracownicy administracji Wśród delgatów są burmistrzowie kilku niemieckich miast, a także pracownicy administracji

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020