joombig banner rotation images

Menu


"Cafe Senior Raj Centrum Aktywności Seniora"  ma na celu stworzenie miejsca przyjaznego osobom starszym – umożliwiającego im nawiązanie nowych przyjaźni i rozwinięcie kontaktów towarzyskich przy słodkim poczęstunku i wyśmienitej kawie czy herbacie, zapewniającego dostęp do informacji o wszelkich ofertach miasta adresowanych do bełchatowskich seniorów oraz, w którym realizowane programy będą ingerować i aktywizować lokalne środowisko seniorów w zakresie społecznym, kulturalnym i edukacyjnym.

Wśród wykorzystywanych form pracy z seniorami znajdą się zajęcia aktywizujące i integracyjne oparte na metodzie pracy warsztatowej, m. in. zorganizowanie kursu obsługi sprzętu komputerowego oraz zajęć: artystycznych (np. plastycznych, rzeźbiarskich), teatralno-literackich, florystycznych, sportowo-muzycznych z elementami tańca. W ramach oferty zostaną także zorganizowane zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Proponuje się również nową formułę porad kosmetycznych i fryzjerskich. Bazą ich realizacji będzie pozyskiwanie partnerów z branży kosmetycznej i fryzjerskiej - zarówno lokalnych, jak również znajdujących się poza terenem Bełchatowa. W miejscu tym seniorzy będą również mogli pozyskać informacje o wszelkich ofertach miasta adresowanych do swojej grupy wiekowej.

 

Harmonogram zajęć na kwiecień - czerwiec:

● ZAJĘCIA TEATRALNO - LITERACKIE
1 i 3 poniedziałek miesiąca 16:00 - 18:00
● GRUPA WSPARCIA DLA SENIORÓW/TERAPEUTA UZALEŻNIEŃ
każdy poniedziałek miesiąca 16:00 - 18:00
● SPOTKANIA Z FIZJOTERAPEUTĄ
1 i 3 wtorek miesiąca 16:00 - 18:00
● ZAJĘCIA MUZYCZNE
2 i 4 wtorek miesiąca 17:30 - 18:30
● ZAJĘCIA SPORTOWO - TANECZNE
każda środa miesiąca 16:15 - 17:15
● ZAJĘCIA PLASTYCZNE
1 i 3 czwartek miesiąca 17:00 - 19:00
● SENIORALNE SPOTKANIA PRZY BRYDŻU I SZACHACH
2 i 4 czwartek miesiąca 14:00 - 18:30
● SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
12.04.2019 r. godz. 16:00 - 18:00
26.04.2019 r. godz. 16:00 - 18:00
10.05.2019 r. godz. 16:00 - 18:00
24.05.2019 r. godz. 16:00 - 18:00
07.06.2019 r. godz. 16:00 - 18:00
14.06.2019 r. godz. 16:00 - 18:00

Miejsce, godziny otwarcia:

Bełchatów, ul. Energetyków 6 (os. Przytorze)

Poniedziałek – Piątek 13.00 – 19.00

tel. 44 712 00 89

 

Prowadzeniem Centrum zajmuje się  Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ERSKA.

Integralną częścią Cafe Senior Raj jest Punkt Informacji Prozdrowotnej, w którym bełchatowianie - nie tylko ci po sześćdziesiątce - uzyskają wyczerpującą informację i wiedzę w zakresie ochrony zdrowia, jak chociażby porady dotyczące prawidłowego odżywiania czy dbania o zdrowe serce.

 

IMG 20190206 162408W miesiącu lutym odbyły się zajęcia plastyczne, na których seniorzy mogli zacząć przygotowania do wielkanocnych dekoracji. Wykonywane były m. in. serwetniki w kształcie jajka oraz różne ozdoby, które przystroją wnętrze podczas zbliżających się świat. Na zajęciach muzycznych seniorzy słuchali muzyki, przybliżono muzykę nie tylko poważną. Tradycyjnie jak w roku ubiegłym dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia taneczne. W trakcie warsztatów teatralno - literackich seniorzy zapoznali się z historią i folklorem Lwowa oraz poznali "Królową panoram - panoramę racławicką. Seniorzy bardzo chętnie spotykają się przy szachach i brydżu oraz na pogawędki przy kawie i herbacie.

 

Realizację zadania pn. "Bełchatów: Aktywnie i Zdrowo" prowadzonego w Cafe Senior Raj Centrum Aktywności Seniora kontynuuje Regionalne Towarzystwo Społeczno - Kulturalne "ERSKA".

Zorganizowane zajęcia przez ww. towarzystwo ruszają już w lutym. Program zajęć jest szeroki m. in. zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowo - taneczne, teatralno - literackie, florystyczne. Panie na spotkaniach z Avonem będą mogły dowiedzieć się o nowych trendach w kosmetyce, natomiast Panowie jak i również Panie będą mogli rozegrać nie jedną partyjkę szach i brydża.

Warto pamiętać o zorganizowanym spotkaniu w dniu 12.02.2019 r. o godz. 13.15 z bankiem żywności. Tematem będzie "Dieta w cukrzycy".

Cafe Senior jak zawsze otwarte jest dla osób chcących poćwiczyć, pooglądać telewizję, skorzystać z komputerów czy wypić kawę lub herbatę.

Szczegóły na załączonym plakacie.

Harmonogram na luty 2019

uwaga"Cafe Senior Raj Centrum Aktywności Seniora" od stycznia 2019 r. będzie czynne od poniedziałku - piątku w godzinach 13.00 - 19.00. Realizacja zadania publicznego pn. "Bełchatów: Aktywnie i Zdrowo" została zlecona Regionalnemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu ERSKA.

 Uczestnicy Centrum do końca stycznia mogą korzystać ze sprzętu sportowego, sali telewizyjnej, kawiarenki internetowej oraz spotkać się przy kawie i herbacie natomiast zorganizowane zajęcia ruszą od lutego 2019 r. 

IMG 20181212 180822Grudzień w Cafe Senior okazał się bardzo pracowity. Czas przed świętami wprowadził seniorów w świąteczną atmosferę. Przy dźwięku kolęd i ubranej choince uczestnicy Centrum na zajęciach florystycznych przygotowali stroiki na świąteczne stoły.

 

 

metamorfozy 1702Piękno nie zna metryki. Przekonywały o tym uczestniczki metamorfoz zorganizowanych przez Cafe Senior Raj. Klub seniora na Przytorzu zamienił się w wielki salon fryzjersko-kosmetyczny i studio fotograficzne w jednym. Panie biorące udział w wydarzeniu nie kryły zadowolenia.

 

Cafe Senior Raj działa w naszym mieście od kwietnia. Ma do zaoferowania wiele ciekawych zajęć dla starszych mieszkańców miasta. Na każdy dzień od poniedziałku do piątku zaplanowano różnorodną tematykę warsztatów i zajęć. W ramach piątkowych porad fryzjerskich i kosmetycznych odbyły się „Metamorfozy w Cafe Senior Raj”.

 

Zaprzyjaźnieni profesjonaliści fachowo zajęli się uczestniczkami całej akcji.

cafe senior badania 8635Bełchatowscy seniorzy przy kubku gorącej kawy lub herbaty mogą spotkać się, porozmawiać czy wziąć udział we wspólnych inicjatywach. Oferta jest bogata – od zajęć sportowo-tanecznych, po warsztaty fotograficzne, komputerowe,  florystyczne i kosmetyczno - fryzjerskie. Zajęcia taneczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Seniorzy mogą pochwalić się swoim wykonaniem układu grupowego Bachaty, którego instruktorem jest p. Weronika Olczak. Na chwilę obecną przed nadchodzącym karnawałem uczestnicy Cafe uczą się nowych kroków Jiva i Quikstep.

 

 

 

 

 

 

Miesiące od  października do  grudnia zapowiadają się  w Cafe Senior Raj  bardzo intensywnie. Każdy uczestnik codziennie będzie mógł skorzystać z oferty  przygotowanej przez Regionalne Towarzystwo Społeczno Kulturalne ERSKA.

Poniżej  tematyka zaplanowanych  warsztatów i  zajęć:

Poniedziałki

Warsztaty florystyczne 16:00 - 18:00

Warsztaty fotograficzne 18:00 - 20:00

Wtorki

Warsztaty sportowe 12:00 - 14.30
Literatura i teatr 15:00 - 17:00

Środy

Warsztaty taneczne 12:00 - 14:00  

Warsztaty komputerowe 16:00 - 17:30

Czwartki

Warsztaty plastyczne 18:00 - 20:00

Piątki

Porady kosmetycznie i fryzjerskie 10:00 - 14:00

Wycieczka do huty bombekW ramach Cafe Senior Raj Centrum Aktywności Seniora, Regionalne Towarzystwo Społeczno Kulturalne zorganizowało dla seniorów wycieczkę do Piotrkowa Trybunalskiego.  Uczestnicy wycieczki udali się do Huty Bombek "SZKŁO - DEKOR", gdzie przewodnicy oprowadzili zwiedzających po całej produkcyjnej części zakładu. Można było po kolei obejrzeć  i poznać wszystkie etapy powstawania bombek: formowanie z rozgrzanego szkła na dmuchalni, srebrzenie, malowanie, dekorowanie, przygotowanie do zapakowania. Każdy z tych etapów był dodatkowo przybliżony i objaśniony przez pracowników huty.

Każdy mógł spróbować  swoich sił i wykonać własne ozdoby. Zapewniony został  profesjonalny materiał: szklane wydmuszki, brokaty, kleje, pędzelki, miejsce do pracy, fartuszki chroniące przed zabrudzeniem. Własne ozdoby każdy chętnie zabrał ze sobą - jako pamiątkę po wycieczce.

 

Seniorzy zwiedzili także Muzeum i Starówkę w Piotrkowie Trybunalskim.

 

 

 

W ramach warsztatów teatralno - literackich odbył się wykład  dr Marty Walak pt. "LEGIONY POLSKIE W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM W LATACH 1914 - 1917".  Tom książki poświęcony jest szczególnemu etapowi historii Piotrkowa Trybunalskiego jakim był udział miasta w dziale odzyskania niepodległości. Autorką publikacji jest Marta Walak - doktor, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim. W wykładzie uczestniczyło 18 osób. Seniorzy z dumą odbierali egzemplarze książki z autografem autorki.

  

Wrzesień w Cafe Senior Raj przebiegł bardzo aktywnie. Seniorzy mogli korzystać z różnych zajęć i warsztatów przygotowanych przez Regionalne Towarzystwo Społeczno  Kulturalne ERSKA w Bełchatowie.

 

Odbyły się m. in. zajęcia florystyczne, na których seniorzy mogli nauczyć się jak zdobić butelki, słoiki, jak wykonywać kompozycje jesienne, decoupage bombek świątecznych, girland ozdobnych z rożnego rodzaju kwiatów suszonych i żywych.

Na zajęciach sportowo - tanecznych  prowadząca pokazała ćwiczenia rozciągające, ogólnorozwojowe, wzmacniające mięśnie brzucha natomiast nauka kroków bachaty jest bardzo ciekawym doświadczeniem dla seniorów.

Tematem zajęć fotograficznych było jak poprawnie robić zdjęcia telefonem komórkowym oraz jak wygląda kadrowanie zdjęć.

 

Podstawy komputera, obsługa wyszukiwarki Google, programu World, zakładanie konta e-mail są dla seniorów nie lada wyzwaniem, co niektórzy  po raz pierwszy uczą się obsługi komputera. Jest to dla nich zdobywanie nowych doświadczeń oraz umiejętności.

 

Panie interesujące się kosmetyką oraz fryzjerstwem mogły dowiedzieć się na zajęciach jakie są nowe triki w makijażu oraz jak poprawnie  stylizować i  farbować włosy.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019