Increase text size Decrease text size
Menu

19.11.2015 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w Galerii „Olimpia” Bełchatów, ul. Kolejowa 6 zrealizowano działania o charakterze profilaktyki antytytoniowej. Bełchatowianie nieodpłatnie mogli skorzystać  z szerokiej oferty specjalistycznej. I tak w badaniu spirometrycznym (mierzenie objętości i pojemności płuc) udział wzięło 55 osób, mierzenie ciśnienia tętniczego krwi wykonano u 41 osób, mierzenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu u 43 zaś z porad dietetycznych skorzystało 15 mieszkańców naszego miasta.

25 maja br. Miasto Bełchatów przyłączyło do akcji społecznej pn: „Koperta Życia”, polegającej na umieszczeniu w plastikowej kopercie najważniejszych informacji dotyczących pacjenta, mówiących m.in. o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki czy kontaktach do najbliższych na specjalnie przygotowanych kartach informacyjnych, które przeznaczone są do przechowywania w miejscu znajdującym się w każdym domu – w lodówce.

Doświadczenia innych miast pokazują, że dzięki możliwości wykorzystania informacji zawartych w „Kopercie Życia”, ratownicy medyczni są w stanie w szybki sposób dotrzeć do danych, pozwalających na skuteczną pomoc osobie wymagającej nagłej interwencji medycznej. Co najważniejsze jednak, wykorzystanie tych danych pozwoliło także –
w kilku przypadkach – uratować życie.

Koperta Życia przeznaczona jest w głównej mierze dla mieszkańców Bełchatowa
w wieku 60 +, w szczególności dla osób chorych oraz samotnych.

„Kopertę Życia” można pobrać (za darmo) w:

- Urzędzie Miasta (budynek B, pok. 18),

- Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie,

- przychodniach (NZOZ Mega Med Sp. z o.o; NZOZ BCM Sp. z o.o; NZOZ Twoje Centrum Medyczne; NZOZ Puls Sp. J; NZOZ Medyk Sp. z o.o; NZOZ Zdrowie Sp. z o.o; NZOZ Eskulap Sp. z o.o; przychodnia przyszpitalna – Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie)

 

 

31sierpniai 1 września mieszkańcy Bełchatowa mieli okazję sprawdzić, czy problem nadciśnienia dotyczy także ich. Na wszystkich chętnych w specjalnie przystosowanym mobilnym centrum badań kampanii „Ciśnienie na Życie” czekał wykwalifikowany personel medyczny, który przeprowadzał badania oraz udzielał fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. Dodatkowo pacjenci z nieprawidłowymi wynikami zostali zaproszeni na wizytę lekarską, która ma być początkiem pracy nad poprawą stanu ich zdrowia. U osób zdrowych prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 –139/89milimetrów słupa rtęci (mm/Hg), natomiast stężenie cholesterolu całkowitego we krwi nie powinno przekraczać 190mg/dl. Dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji1 mieszkańcy mogli sprawdzić również, ile lat mają ich serca. Okazało się, że wiek serca u przebadanych mieszkańców Bełchatowa jest średnio, o 18 lat wyższy od wieku metrykalnego.

Już po raz czwarty w Bełchatowie na placu Narutowicza- 17-20.04.2015 r.- realizowane były bezpłatne badania usg (narządów wewnętrznych, tarczycy i węzłów chłonnych oraz u chłopców dodatkowo moszny) dla dzieci w wieku od ukończenia 9 m. ż. do ukończenia 6 r. ż.

grafika

Podobnie, jak w latach poprzednich także i w tym roku w Bełchatowie odbywają się bezpłatne badania mammograficzne, realizowane w ramach „Programu Profilaktyki Raka Piersi”, który finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program bezpłatnych badań mammograficznych skierowany jest dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie miały wykonanej mammografii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.Miasto Bełchatów
ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Tomasz Kałużyński

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2017