joombig banner rotation images

Menu


 zajecia UPW 4743

 

Dobiega końca pierwszy semestr nauki na Uniwersytecie Pierwszego Wieku w Bełchatowie w roku akademickim 2018/2019. Podczas zajęć w bibliotece i muzeum mali studenci zgłębiali tajniki nauk humanistycznych. Były wykłady, ćwiczenia i wycieczki. Teraz Żacy przygotowują się do karnawałowego balu międzysemestralnego.

Inauguracja Uniwersytetu Pierwszego Wieku

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 odbyła się 18 października w sali teatralnej MCK. Młodzi adepci nauk humanistycznych odebrali indeksy Uniwersytetu Pierwszego Wieku.

 

To już czwarty rok działalności Uniwersytetu Pierwszego Wieku utworzonego  z inicjatywy prezydent Marioli Czechowskiej we współpracy z filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku dwunastu małych studentów będzie zdobywać wiedzę na nowym poszerzonym kierunku, a mianowicie historii z archeologią. Do niewątpliwych atrakcji będą należeć praktyczne zajęcia archeologiczne. Na drugi kierunek: filologia polska z dziennikarstwem zgłosiło się trzynastu chętnych.

W Bełchatowie mamy Uniwersytet I Wieku.

Bełchatów dołączył do grona miast, które dużą rolę przykładają do rozwoju najmłodszych mieszkańców, również poza szkolną ławą. Jak mówić o trudnych sprawach, jak oswajać niełatwe zagadnienia naukowe i wreszcie jak poszerzać własne horyzonty myślowe – na tym wspólnie ze studentami dziecięcego uniwersytetu skupiać się będą nauczyciele akademiccy, pracownicy biblioteki i muzeum.

 

Uniwersytet Pierwszego Wieku w Bełchatowie powołany został w 2015 roku dzięki współpracy Urzędu Miasta Bełchatowa z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach filia w Piotrkowie Trybunalskim. Program obejmuje zajęcia o charakterze akademickim z elementami działań artystycznych i ogólnorozwojowych. Zajęcia składają się z części teoretycznej, wykładowej oraz warsztatowej, podczas której studenci praktycznie utrwalają wcześniej zdobytą wiedzę.
 

Najmłodsi studenci mają już indeksy. Będą studiować filologię polską z dziennikarstwem i historię. 12 października zaczynają się pierwsze zajęcia Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Spóźnialscy wciąż jeszcze mogą się zapisać. W tym roku w programie jest filologia polska z dziennikarstwem i historia.

 

Inauguracja roku akademickiego odbyła się 10 października w Miejskim Centrum Kultury. Indeksy odebrało ponad 30 studentów pierwszego roku. Dołączyli do dzieci, które rozpoczęły drugi rok zajęć (uniwersytet działa w cyklu dwuletnim). - Chcemy połączyć naukę z rozwijaniem pasji, ale także z dobrą zabawą, przekazać nie tylko wiedzę historyczną, czy z zakresu filologii polskiej oraz dziennikarstwa , ale także zasady funkcjonowania wyższych uczelni – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Jak dodaje, mali studenci radzą sobie genialnie i z wielką radością przychodzą na zajęcia.

Studia na historii lub filologii polskiej czekają na najmłodszych bełchatowian. Studenci pod okiem wykładowców, będą brać udział w wykładach, ćwiczeniach i wycieczkach dydaktycznych. Aby zostać żakiem wystarczy się zapisać – nabór trwa.

 

To już trzecia edycja bełchatowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Dzieci, które uczęszczały na zajęcia w poprzednich latach zgodnie twierdzą, że było warto. Kilka wspólnych miesięcy to nie tylko nauka, ale także dobra zabawa. Podobnie uważają nauczyciele akademiccy z filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz członkowie Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego, którzy w tym roku ponownie poprowadzą zajęcia. I tym razem żacy mają do wyboru dwa kierunki – historię lub filologię polską. Nowością jest też specjalizacja dziennikarska na polonistyce. 

Młodzi studenci z Uniwersytetu Pierwszego Wieku świętowali juwenalia. Zabawa, tradycyjnie rozpoczęła się pod magistratem. Dzieci odebrały od prezydent Marioli Czechowskiej symboliczne klucze do miasta. Później w kolorowym korowodzie wspólnie przeszli do biblioteki, gdzie ponad 60 studentów odebrało dyplomy ukończenia tegorocznej przygody z nauką. Wyróżnienia powędrowały również osób, które zaangażowały się w działalność uniwersytetu. Była też część artystyczna – swoje muzyczne zdolności zaprezentowali uczniowie miejskich przedszkoli i szkół. Wystąpił również bełchatowskich artysta Piotr Kulpa.

 

Juwenalia, które wieńczyły kolejny rok działalności Uniwersytetu Pierwszego Wieku były także okazją do podsumowań. Dzięki współpracy, jaką dwa lata temu prezydent Mariola Czechowska nawiązała z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz z Piotrkowskim Bractwem Akademickim ponad 60 dzieciaków w wieku od 7 do 14 lat przez kilka miesięcy, podczas różnorodnych wykładów i ćwiczeń mogło poznawać tajniki nauki. Jedni studiowali historię, drudzy filologię polską.

Ruszył nabór na rok akademicki 2017/2018, który potrwa do do wyczerpania limitu miejsc. Osoby zainteresowane zapisaniem swojego dziecka, powinny zapoznać się z regulaminem studiów oraz wypełnić formularz zgłoszenia. W tym roku nabór odbywa się na dwa kierunki studiów - historia i filologia polska.

 

To już trzecia edycja bełchatowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Powstanie uczelni to inicjatywa bełchatowskiego magistratu, która cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. - To inicjatywa, która została przejęta z dużym entuzjazmem zarówno przez bełchatowskich uczniów jak i ichrodziców. Dlatego, myśląc o rozwijaniu tego przedsięwzięcia zdecydowałam, że w bieżącym roku akademickim będą mogli korzystać z zajęć na dwóch kierunkach studiów – historii i filologii polskiej – podkreśla Prezydent Mariola Czechowska. Nowością jest też specjalizacja dziennikarska na filologii polskiej.

Załączniki:
Download this file (Regulamin.pdf)Regulamin[ ]59 kB
Download this file (zgloszenie2016.pdf)Karta zgłoszeniowa do druku[ ]8943 kB

Inauguracja Uniwersytetu Pierwszego wieku w BełchatowieStudia rozpoczęte! W sobotę, 8 października zainaugurowany został rok akademicki na Uniwersytecie Pierwszego Wieku. Uroczysta immatrykulacja odbyła się w PGE Gigantach Mocy.

 

Słuchaczami zostali bełchatowianie w wieku od 7 do 16 lat. Będą uczestniczyć w zajęciach poświęconych filologii polskiej i historii regionu oraz poznawać życiorysy wybitnych mieszkańców. Program Uniwersytetu Pierwszego Wieku obejmuje cykl zajęć o charakterze akademickim z elementami działań artystycznych i ogólnorozwojowych. Spotkania składać  będą z części teoretycznej - prezentacji multimedialnej lub gawędy oraz warsztatowej, w czasie której uczestnicy w praktyce utrwalą wiedzę zdobytą podczas prezentacji. Zajęcia prowadzone będą w pomieszczeniach Muzeum Regionalnego oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019