joombig banner rotation images

Menu

Amatorzy w roli aktorów i Dariusz Kordek w roli reżysera - tak wyglądała próba czytana "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w parku przy Muzeum Regionalnym. Wydarzenie wpisuje się zarówno w Narodowe Czytanie jak i Letnie Koncerty ze Stypendystami.

 

2 września cała Polska zaczyta się w dramacie Wyspiańskiego. Bełchatowianie to wielkie dzieło epoki Młodej Polski przypomnieli sobie w niedzielę, 27 sierpnia. Do parku przy Dworku Olszewskich na motocyklach zjechali aktorzy-amatorzy i zasiedli przy weselnym stole. Pod kierownictwem znanego aktora, muzyka i prezentera, Dariusza Kordka, przypomnieli zgromadzonej publiczności najbardziej znane postaci i sceny z dramatu Wyspiańskiego.

 

 

Przypomnijmy, że "Wesele” to artystyczna relacja z wesela krakowskiego twórcy Lucjana Rydla i chłopki z podkrakowskich Bronowic – Jadwigi Mikołajczykówny. Wydarzenie, które wzbudziło wiele sensacji, miało miejsce w listopadzie 1900 r.

 

Próba czytana pozwoliła na nowo odkryć, że ośmieszane przez Wyspiańskiego mity, stereotypy i wady narodowe wydają się nadal obecne w nowoczesnym społeczeństwie. Na zakończenie wydarzenia zgromadzeni otrzymali prezent od prezydent Bełchatowa, Marioli Czechowskiej - nowe egzemplarze "Wesela", które później z chęcią podpisywał Dariusz Kordek.

 

Niedzielna próba czytana "Wesela" Wyspiańskiego zakończyła tegoroczną, trzecią edycję Letnich Koncertów ze Stypendystami. Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji będzie wernisaż wystawy "Malarstwo moja pasja" Elizy Wrony w Muzeum Regionalnym.

AP

Aktualności

 


 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019