joombig banner rotation images

Menu

Już w najbliższą niedzielę na akacjach przy placu Narutowicza zawisną jabłka. To zapowiedź tego, co będzie się działo w Bełchatowie od 6 do 9 października, czyli Festiwalu Sztuki Jabłka.

 

- To wydarzenie interdyscyplinarne, podczas którego będzie można obcować z kulturą przez duże "K". Bełchatów to miasto otwarte dla każdego, to swojego rodzaju ziemia obiecana - podkreśla wiceprezydent Bełchatowa, Łukasz Politański. Festiwal Sztuki Jabłka stawia przede wszystkim na lokalność i bełchatowskich artystów reprezentujących różne gatunki sztuki. - Okazuje się, że można znaleźć taką płaszczyznę, na której wszystkich można zmieścić. Nie zamykamy się w jednej dziedzinie, np. koncertów konkretnego gatunku muzycznego, tylko stwarzamy mieszkańcom możliwość wybrania czegoś dla siebie - dodaje wiceprezydent.


Przez cztery dni, od 6 do 9 października sztuka będzie obecna w całym mieście. A wszystko tak naprawdę zacznie się wcześniej. 1 października na placu Narutowicza odbędzie się happening zapowiadający wydarzenia następnego weekendu. O godzinie 16.00 na akacjach przy fontannie będą wieszane jabłka symbolizujące miasto Bełchatów i jego mieszkańców.

 

Również od niedzieli w różnych częściach miasta będą ukryte połówki jabłek, które specjalnie na festiwal powstały w pracowni ceramicznej Miejskiego Centrum Kultury przy udziale Stowarzyszenia "Na trzepaku". Jabłka będą w skrzynkach, każdy z bełchatowian będzie mógł wziąć znalezioną połówkę do domu albo przynieść je w sobotę 7 października o godz. 18.00 na plac Narutowicza i odnaleźć jego drugą połówkę. Na wszystkich, którym się to uda, czekają niespodzianki.

 

Sztuka będzie obecna wszędzie. Nie tylko w miejskich placówkach kulturalnych (MCK, biblioteka czy muzeum), ale także w klubach muzycznych czy restauracjach - w tych ostatnich kucharze przygotują specjalne menu z jabłkiem w roli głównej.

 

W organizację Festiwalu Sztuki Jabłka zaangażowani są nie tylko artyści tworzący w Bełchatowie, ale także pochodzący z naszego miasta, jak chociażby Mariusz Gorzelak specjalizujący się w grafice i na co dzień wykładający w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artysta liczy, że w ciągu kilku festiwalowych dni bełchatowianie na nowo odkryją swoje miasto. - Mam nadzieję, że festiwal spowoduje, że wszyscy mieszkańcy trochę inaczej spojrzą na nasze Bełchatów, że będą dumni z tego, że są właśnie stąd i jeszcze bardziej będą chcieli brać udział w kolejnych podobnych wydarzeniach.

 

A wydarzeń podczas Festiwalu Sztuki Jabłka będzie sporo. Koncerty, performance i happeningi, a do tego nieme kino czy jabłecznik literacki. Dokładny program festiwalu dostępny jest TUTAJ.

AP

 


 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018