joombig banner rotation images

Menu


Miniony weekend Bełchatów żył sztuką. Wszystko za sprawą Festiwalu Sztuki Jabłka, który był doskonałą okazją do promowania lokalnych artystów. Główne idee festiwalu to różnorodność, oryginalność i nowoczesność, które były realizowane przez szereg zespołów, grup i stowarzyszeń znanych nie tylko z Bełchatowie, ale również w innych częściach Polski.

- Ideą festiwalu jest przede wszystkim docenienie i wypromowanie lokalnej działalności artystycznej - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Cieszy mnie bardzo, że w to wydarzenie zaangażowało się wielu bełchatowian z wyjątkowymi talentami i pasjami. Połączenie ich zdolności, kreatywności i kunsztu, a także różnorodność zaplanowanych działań to niewątpliwie atuty tego wydarzenia.

Wystawy, performance, happeningi i koncerty pozwoliły bełchatowianom nie tylko poznać różne dziedziny sztuki, ale przede wszystkim spojrzeć na miasto przez pryzmat sztuki i wrażliwości artystów, przede wszystkim lokalnych. Bełchatowianie mogli wybierać sporód licznych wydarzeń artystycznych i każdy znalazł coś dla siebie.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się wystawy. Pierwszą zatytułowaną „Jabłko” przygotowało Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne. Do końca października w Gigantach Mocy można oglądać prace fotografów z Czech, Belgii, Niemiec oraz Litwy, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Na wystawie nie brakuje także zdjęć samych bełchatowian. Wszystkie 120 kadry pokazują, jak autorzy widzą jabłko.  

Jedną z ciekawszych festiwalowych propozycji okazał się projekt „PrintCard special autumn edition: apple”, do udziału w którym zaproszeni zostali artyści z całego świata. PrintCard to międzynarodowy projekt Pracowni Druku Wklęsłego i Wypukłego 414 z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jeśli ktoś nie zdążył obejrzeć wystawy w restauracji Gościniec, jeszcze przez miesiąc ma okazję dowiedzieć się, jak lokalność jest rozumiana i przedstawiana przez artystów z różnych zakątków świata.

Bełchatowianie, którym bliskie są różne formy animacji mieli okazję obejrzeć pokaz prac studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK w Toruniu i Wydziału Animacji UA w Poznaniu. Jak mówiAdam Nowaczyk z poznańskiej uczelni, w bełchatowie artyści przekroczyli nieprzekraczalne wcześniej granice. - Język animacji jest niezwykle płynny, staramy się przełamywać bariery i łączyć różne formy, na przykład rysunek, wycinanki i nowe media.

Z kolei w Muzeum Regionalnym swoje prace zaprezentowali artyści współpracujący z Pracownią Obraski, prowadzonej przez Przemysława Obarskiego. Młodzi bełchatowscy artyści w pracowni mogą rozwijać swoje zainteresowania twórcze z zakresu kompozycji, rysunku, ilustracji, grafiki, malarstwa, rzeźby, obiektów, działań, fotografii, animacji, filmu, czy wystawiennictwa. Na wernisażu zaprezentowali efekty swoich działań, a wśród nich Klaudia Selerowicz. - Bełchatów jest związany mniej czy więcej z jabłkiem, więc to właśnie ten owoc znalazł się w centrum mojej pracy. Cieszę się, że podczas festiwalu możemy pokazać, nad czym pracujemy na co dzień - dodaje artystka. Wystawę w bełchatowskim muzeum można oglądać do końca października.

Przez najbliższe dwa tygodnie, do 22 października można oglądać jeszcze dwie wystawy. Jedna znich, "Ja... i moje miasto" dostępna jest w Gigantach Mocy. W dolnym holu prezentowane są prace Beaty Bartosiak i jej uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13 i absolwentów Publicznego Gimnazjum nr 5. Cykl grafik to przede wszystkim portety na tle Bełchatowa, wszystkie wykonane są w linorycie, czyli technice druku wypukłego. Natomiast  w „Degustacji – Pracowni Cukierniczej Rodziny Zakrzewskich” przy placu Narutowicza podziwiać można prace znanego bełchatowskiego malarza, Mariusza Gosławskiego. Na kilkudziesięciu akwarelach przedstawione są najciekawsze i najpiękniejsze zakątki naszeg miasta.

Ważną częścią Festiwalu Sztuki Jabłka były z pewnością koncerty, które w różnych miejscach gromadził rzesze mieszkańców Bełchatowa. Już pierwszego dnia przed bełchatowską publicznością wystąpił Krzysztof Zalewski - gwiazda festiwalu. Koncert był częścią część trasy promującej album  "Złoto" wydanego w listopadzie ubiegłego roku. Zgromadzeni w Gigantach Mocy bełchatowianie mogli usłyszeć takie przeboje jak "Miłość, miłość",  "Luka" czy "Jak dobrze", ale nie brakło także nowych aranżacji starszych piosenek, także tych dawno niegranych. Specjalnie na koncert w Bełchatowie Zalef  wraz ze swoim zespołem przygotowali także kilka niespodzianek, nie tylko muzycznych.

Sobota upłynęła w rockowych, jazzowych i etnicznych brzmieniach. Muzyczny wieczór w Gościńcu otworzyła grupa Ye!denaście. Studenci gdańskiej akademii muzycznej zaplikowali potężną dawkę jazzu, a zaraz po nich na scenę wkroczył znany z brytyjskiej sceny Tom James. Jego gitarowym brzmieniom towarzyszyła perkusja, za którą zasiadł Robin Gehlhart. Z kolei w Klubie Ekstraklasa można było posłuchać trio w składzie: Kacper Sokolik - perkusista, Dominik Kisiel - pianista oraz Piotr Szajrych - kontrabasista i basista.


Wiele muzycznych wrażeń przyniósł występ Dzikich Jabłek. Łódzka formacja zafundowała potężną dawkę muzyki folkowej wniecodziennym wydaniu. Dzikie Jabłka grają mieszankę polskiej muzyki etnicznej z rytmem afrykańskich bębnów. Oprócz skrzypiec, gitary i fletu, zgromadzeni w Gigantach Mocy bełchatowianie mogli też posłuchać oryginalnych instrumentów – etnicznych przeszkadzajek, balafonu czy bębnów przywiezionych z Afryki.

 

 

 

 

 

 

 


Festiwal Sztuki Jabłka gościł w Bełchatowie po raz pierwszy, ale jak zapewniają sami mieszkańcy, była to niespodzianka, która wywarła na nich duże wrażenie. - Takich wydarzeń w mieście brakowało. Nawet nie wiedziałam, że w Bełchatowie działa tylu fantastycznych artystów. To bardzo ciekawa inicjatywa i już nie mogę doczekać się kolejnej edycji - zdradziła pani Zofia.

 


Przypomnijmy, że honorowy patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Wojewoda Łódzki i Marszałek Województwa Łódzkiego.

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019