joombig banner rotation images

Menu

7 lutego ukaże się album zatytułowany „Bełchatów na karcie pocztowej”. Znajdzie się w nim kilkaset kart z Bełchatowem i o Bełchatowie od lat 20. do 90. ubiegłego stulecia. Jak mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego, dzięki temu wydawnictwu bełchatowianie będą mogli przypomnieć sobie urok starych pocztówek. - W dobie rewolucji informatycznej kartki pocztowe odeszły niemal całkowicie do lamusa, a szkoda, bo były nie tylko wyrazem pamięci o bliskich nam osobach, ale także swoistym historycznym zapisem zmian zachodzących w mieście – tłumaczy dyrektor Tokarek.

 

Karty do albumu zbierane były przez kilka lat, część z nich pochodzi z prywatnych zbiorów mieszkańców Bełchatowa. Najcenniejsze wydają się te pochodzące z okresu międzywojennego i okupacji, takich zachowało się zaledwie kilka. W sumie w albumie wydawanym przez Muzeum Regionalne znajdzie się ponad 300 kart. Ukazują one Bełchatów, jakiego już nie ma, budowle,  kościoły i ulice, które zmieniły swój wygląd. W albumie będzie ciekawy układ, czytelnicy wybiorą się na spacer ulicami Bełchatowa, będzie można sprawdzić, jak wyglądały chociażby ul. Kościuszki, plac Narutowicza czy Plac Wolności.

 

W bełchatowskim Urzędzie Miasta (I piętro, naprzeciwko Sali Herbowej) można obejrzeć wystawę poświęconą wydawnictwu i już teraz poczuć czar kart pocztowych. Na początku lutego wystawa zostanie wystawiona przy kościele farnym na ul. Kościuszki. W dniu premiery wydawnictwa, w bełchatowskim muzeum odbędzie się spotkanie promocyjne z autorami (pracownicy MR), podczas którego będzie można poznać bliżej historię pocztówki na świecie, w Polsce i w samym Bełchatowie. - Liczę na to, że nawet po wydaniu, ktoś przyniesie do nas kartę pocztową np. z okresu międzywojennego i powie, że takiej jeszcze nie widzieliśmy – dodaje dyrektor Tokarek. Podczas spotkania będzie można także w promocyjnej cenie kupić album.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć historię kartki pocztowej. Sięga ona połowy lat 60. XIX stulecia, kiedy to austriacki ekonomista prof. Emanuel Herman zaproponował rodzaj tzw. korespondencji odkrytej. Za wysłanie takiej kartki płaciło się o wiele mniej, niż za zwykły list. W pierwszych latach istnienia pocztówki trzeba było nakleić na nią znaczek. Rychło jednak wydano kartkę z już nadrukowanym znaczkiem wartości 2 krajcarów. Weszła do użytku 1 października 1869 roku, a więc prawie 140 lat temu. Kartka pocztowa dotarła również do Polski, będącej wówczas pod zaborami. Zwano ją z niemiecka corespondenzkarte. Dopiero w 1900 r. doczekała się polskiego określenia – pocztówka. Mało kto wie, że jego pomysłodawcą był Henryk Sienkiewicz. Od tamtej pory poczta regularnie wypuszczała coraz to nowsze wersje pocztówek, także te przedstawiające ilustracje, odzwierciedlające aktualne wydarzenia, znanych ludzi lub promujące patriotyzm.

 

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018