joombig banner rotation images

Menu

Wystawę o Kaczkowskich można zwiedzać do końca majaEkspozycja „Kaczkowscy. Niepokorni patrioci” wpisuje się w obchodzoną w tym roku setną rocznicę odzyskania przed Polskę niepodległości i pozwala lepiej zrozumieć rolę lokalnego patriotyzmu realizowanego na różnorodne sposoby. - To właśnie Kaczkowscy wprowadzili Bełchatów w krąg miast przemysłowych i byli motorem rozwoju niewielkiej wówczas osady - mówi Cezary Bukowiec, pomysłodawca wystawy, którą do końca maja można oglądać w Muzeum Regionalnym.

 

 

Kaczkowscy, odkąd kupili Bełchatów w 1820 roku, skupiali się na rozwoju swojej małej ojczyzny. Cztery generacje rodu działały na rzecz miasta na wielu płaszczyznach: politycznej (Leon i Stanisław) i ekonomiczno-gospodarczej (Ludwik i Edward). - Ludwik w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju Bełchatowa. To za jego rządów w mieście powstawały zakłady tkackie, panuje coraz większy porządek. Poza tym z funduszy pożyczkowych w mieście wybudowanych zostaje 30 kamienic czynszowych – wyjaśnia Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego. Wszystko to przyczyniło się z pewnością do tego, że z małej, liczącej zaledwie około stu mieszkańców osady, Bełchatów stał się miastem, w którym u schyłku rządów Kaczkowskich mieszkało około tysiąca osób.

 

Bełchatów w setną rocznicę odzyskania niepodległości [FILM]

 

Kaczkowscy uczą lokalnego patriotyzmu

Najnowsza muzealna ekspozycja została skonstruowana wokół kilku konkretnych tematów. Jednym z jej ciekawszych elementów jest makieta dworu, któremu obecny dziś kształt nadali bohaterowie wystawy (poprzedni właściciele, czyli Rychłowscy zbudowali dwór parterowy, a Kaczkowscy zamienili go na dwór murowany i piętrowy). Drugim ważnym punktem jest z pewnością fabryka, czyli historia rozwoju w Bełchatowie przemysłu tkackiego. Symboliczna brama ma pokazywać przejście miasta z przeszłości w przyszłość, co pokazuje także, jakie dzięki  temu możliwości otworzyły się przed miastem i jego mieszkańcami.
 

Sporo miejsca na wystawie poświęcono Stanisławowi, którego praca na rzecz Bełchatowa skupiała się głównie na polityce.

Był posłem na Sejmy Królestwa Kongresowego, gdzie jako członek niewygodnej dla cara opozycji kaliszan starał się forsować pomysły ekonomicznego rozwoju handlu i zakładania fabryk.

Kaczkowscy. Niepokorni patrioci - to najnowsza wystawa w Muzeum Regionalnym


Zobacz XIX-wieczny Bełchatów - wystawa

 

Prezydent Łukasz Politański, zachęcając do odwiedzenia wystawy „Kaczkowscy. Niepokorni patrioci” podkreśla, że nieprawdą jest to, iż Bełchatów to miasto bez historii i wielkich ludzi. - Już w XIX wieku sporo się w naszym mieście działo, życie było dość intensywne, powstawały nowe zakłady pracy a mieszkający tu ludzie byli niebanalni. Więcej, dziś możemy się sporo od nich nauczyć, szczególnie w sferze odpowiedzialności za własny kraj. Poznawanie historii lokalnej to najlepsza forma patriotyzmu – wyjaśnia wiceprezydent Politański. 

Wystawę „Kaczkowscy. Niepokorni patrioci” będzie można zwiedzać w Muzeum Regionalnym do końca maja.   

 

AP
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019