joombig banner rotation images

Menu

Orkiestry dęte OSP zagrają w ogrodach parafialnych na KościuszkiPięć orkiestr zaprezentuje się na Festiwalu Orkiestr Dętych OSP podczas festynu z okazji 125-lecia parafii pw. Narodzenia NMP. Impreza odbędzie się w niedzielę, 10 czerwca, w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki. Organizatorami przeglądu są Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, proboszcz parafii farnej, bełchatowska jednostka OSP oraz zarząd oddziału powiatowego OSP RP w Bełchatowie.


Wszystko zacznie się na placu Narutowicza (przed Miejskim Centrum Kultury), skąd ok. godz. 13.40 orkiestry uroczyście przemaszerują pod pomnik św. Jana Pawła II. Tam wspólnie odegrają hymn strażacki „Rycerze Floriana” oraz ulubioną pieść religijną Papieża Polaka, czyli „Barkę”. Następnie w ogrodach parafialnych przy parafii farnej odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego każda z orkiestr zagra cztery konkursowe utwory, w tym jeden religijny.

Na scenie zaprezentuje się pięć formacji muzycznych z terenu powiatu bełchatowskiego: Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów Grocholice, Orkiestra Dęta im. Karola Namysłowskiego z Ruśca, Orkiestra Dęta OSP w Magdalenowie, Orkiestra Dęta OSP w Chabielicach i Orkiestra Dęta OSP w Zelowie. Jak podkreślają organizatorzy, festiwal to znakomita okazja do zaprezentowania się dla każdej z uczestniczących orkiestr. Pozwoli on także wyłonić najlepszy zespół, który będzie reprezentować powiat na konkursach wyższego szczebla.

Na scenie zaprezentuje się pięć strażackich orkiestr dętychOrkiestra, która wygra niedzielny festiwal, oprócz Pucharu Prezydenta Bełchatowa, otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości 1600 zł. Podczas imprezy przyznane zostanie także specjalne wyróżnienie od proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP, ks. Zbigniewa Zgody, za najlepsze wykonanie utworu religijnego (1400 zł). Pozostałe zespoły biorące udział w konkursie, otrzymają vouchery o wartości 1200 złotych na zakup instrumentów i potrzebnego sprzętu.

Festyn, który odbędzie się w niedzielę 10 czerwca, organizowany jest z okazji 125. rocznicy parafii pw. Narodzenia NMP. Przypomnijmy, że akt erekcji nowej parafii został wydany przez ówczesnego biskupa włocławskiego, Aleksandra Bereśniewicza. 18 maja w 1893 roku dawny kościół franciszkański podniesiony został do rangi parafialnego. Do Parafii Bełchatów przynależało wtedy kilkanaście okolicznych wiosek, a jej pierwszym proboszczem został ks. Leon Zaremba. 

 

AP

 


 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019