joombig banner rotation images

Menu

Podczas pikniku będą puszczane wianki świętojańskieGry i zabawy dla dzieci, muzyka ludowa a przede wszystkim puszczanie wianków – tak zapowiada się Piknik Świętojański, który odbędzie się w sobotę, 23 czerwca w parku Olszewskich. Wszystko rozpocznie się o godz. 17, a zakończy po godz. 22 pokazem fireshow. - Zapraszam wszystkie panny z Bełchatowa do puszczania wianków, będziemy się bawić do późnych godzin wieczornych - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

Jednym z ważniejszych punktów Pikniku Świętojańskiego będzie konkurs „Cuda-wianki”, który już po raz trzeci organizuje Muzeum Regionalne. Może wziąć w nim udział każdy pełnoletni bełchatowianin, który własnoręcznie wykonany wianek przyniesie do godz. 18 w dniu zabawy. Zgodnie z regulaminem (dostępny w załączniku poniżej), sobótkowe stroiki powinny być przygotowane z żywego materiału roślinnego, np. polnych kwiatów, kłosów zbóż czy traw, a ich średnica powinna wynosić do najmniej 25 centymetrów. Który z wianków okaże się najpiękniejszy, dowiemy się ok. godz. 21, po ogłoszeniu wyników wszystkie zostaną puszczone na Rakówce.


Wszyscy, którzy pojawią się w parku na os. Budowlanych będą także mieć okazję uczestniczyć w starosłowiańskich zabawach i poszukać kwiatu paproci. O 21.00 na scenie zaprezentuje się zespół Moderato z Niedyszyny, a godzinę później Teatr Na Co-Dzień z Pabianic pokaże taniec z ogniem.

 

- Każdego dnia folklor powoli zanika, szczególnie w tej barwnej obrzędowości ludowej - mówi koordynator konkursu Magdalena Marciniak - Darda. I dodaje - Tradycja świadczy o narodzie, o naszej polskości. Cuda-Wianki pozwalają przypomnieć dzieciom o Nocy Świętojańskiej zwanej też Sobótką lub Nocą Kupały.

 

To pradawne słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, czyli 21-22 czerwca. Podczas Sobótki czczono wodę i ogień – dwie przeciwstawne siły rządzące przyrodą. Była to także noc, gdy te przeciwieństwa łączyły się ze sobą.

 

AP

 

 

Piknik świętojański odbędzie się 23 czerwca

 


 

Załączniki:
Download this file (regulamin_konkursu_cuda-wianki_2018.doc)Ragulamin konkursu \"Cuda-wianki\"[ ]19 kB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018