joombig banner rotation images

Menu

Konkurs Cuda-wianki odbył się w Bełchatowie po raz trzeciZa nami najkrótsza i najbardziej magiczna noc w roku, czyli Noc Kupały. Z tej okazji w parku przy Muzeum Regionalnym odbył się Piknik Świętego Jana. Puszczanie wianków, gry i zabawy dla najmłodszych oraz taniec z ogniem były okazją do poznania starosłowiańskich zwyczajów związanych z Sobótkami.


Noc Kupały, czyli Sobótki, to słowiańskie święto obchodzone z 21 na 22 czerwca czyli w najkrótszą noc w roku. To święto wody i ognia, słońca i księżyca, dobrobytu, urodzaju, płodności oraz szczęścia. Jednocześnie to także rodzime święto zakochanych. Noc świętojańska obchodzona z 23 na 24 czerwca, czyli wigilię świętego Jana Chrzciciela, wywodzi się właśnie z Sobótek. Tak jak większość świąt pogańskich, także to święto było początkowo prześladowane przez Kościół. Z czasem jednak postanowiono zaadaptować to starosłowiańskie święto. - Spotykając się na wspólnym świętowaniu właśnie w Sobótki, kontynuujemy to, co było kiedyś. Jeśli chcemy zachować ciągłość naszych dziejów, musimy pamiętać o tym, że niektóre tradycje i obrzędy naszych praojców zostały przez kościół katolicki zaakceptowane – tłumaczy Marek Tokarek, dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego.

Z nocą świętojańską nieodzownie łączy się legenda o kwiecie paproci, który może być znaleziony jedynie przez osobę o czystej duszy i sercu. Poszukiwania kwiatu były jedną z atrakcji bełchatowskiego Pikniku Świętego Jana. Ponadto wszyscy, którzy przyszli do parku przy muzeum, mogli także wziąć udział w wielu grach i zabawach, które związane były z tym staropolskim świętem. Punktem kulminacyjnym pikniku było natomiast puszczanie wianków przygotowanych przez uczestników trzeciej edycji konkursu „Bełchatowskie cuda-wianki”.

Aby jeszcze bardziej podkreślić folklorystyczny charakter zabawy, ludowe pieśni dla zgromadzonych wykonał chór Moderato z Niedyszyny. Całą zabawę uwieńczył natomiast pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Teatru Na Co-Dzień z Pabianic. 

 

AP

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018