joombig banner rotation images

Menu


Dziesięciu uczniów pojechało na wymianę na WęgryDziesięcioro uczniów bełchatowskich szkół podstawowych (klasy gimnazjalne) oraz liceum im. A. Mickiewicza wyjechało do Csongrádu. W ramach wymiany mieszkańców na Węgrzech spędzą 6 dni. To nagroda za bardzo dobre wyniki w nauce, a także możliwość poznania kultury, historii i tradycji jednego z jedenastu miast partnerskich Bełchatowa.


Do 13 lipca młodzież zwiedzi m.in. farmę familijną Milton, miasta Szeged i Ópusztaszer, a także zamek Budai, kościół św. Marcina w Budapeszcie oraz górę Körös. W planach są również spotkania z burmistrzem Csongrádu oraz uczniami Gimnazjum im. Batsányi János w Csongrádzie, z którym intensywnie współpracuje młodzież z „Mickiewicza”. Nie zabraknie czasu na pływanie, wędrowanie i wycieczki rowerowe. Niezapomnianym przeżyciem będą na pewno nauka tańca ludowego z grupą folklorystyczną Alföld i zajęcia plastyczne w zabytkowej części Csongrádu. Wspólny śpiew przy ognisku, wieczory filmowe czy sportowe to kolejne atrakcje, jakie czekają na młodych bełchatowian w Csongrádzie. Takie spotkania niewątpliwie służą integracji kulturowej oraz poszerzaniu horyzontów młodych ludzi.

 

Węgrzy przyjadą na ferie do Bełchatowa


Wymiana mieszkańców to już tradycja. Csongrád jest miastem partnerskim Bełchatowa od 2005 roku. W tym czasie wspólnie zrealizowano mnóstwo projektów, m.in. Inwazję Talentów. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. W spotkaniach uczestniczyły dzieci i młodzież z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jedno z nich odbyło się m.in. w Csongrádzie.


Przypomnijmy, że ostatnio na zaproszenie prezydent Marioli Czechowskiej młodzi Węgrzy odwiedzili Bełchatów na przełomie stycznia i lutego. Dziesięcioosobowa grupa wraz z opiekunami spędziła w naszym mieście ferie zimowe.

 

KZB

 


 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019