joombig banner rotation images

Menu


Dochód z aukcji wesprze budowę posągu Piłsudskiego

 

W piątek, 14 września odbędzie się kolejna, czwarta już aukcja stacjonarna, której uczestnicy będą mogli nabyć wiele cennych przedmiotów. Na licytację wystawione zostaną m.in. militaria, dzieła sztuki i numizmaty. Dochód tradycyjnie zostanie przekazany Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. Początek o godz. 18.00 w sali koncertowej Muzeum Regionalnego.

 
Aukcja będzie mieć charakter otwarty, co oznacza, że wziąć w niej udział może każdy. Na licytujących czeka kilkadziesiąt przedmiotów podarowanych w większości przez anonimowych kolekcjonerów. Lista wszystkich przedmiotów zostanie opublikowana na profilu Muzeum Regionalnego, godzinę przed rozpoczęciem licytacji każdy z uczestników będzie mógł je dokładnie obejrzeć na miejscu.

Podobnie, jak przy poprzednich aukcjach, organizatorzy zadbali, by każdy z uczestników znalazł dla siebie coś interesującego.  Nie zabraknie kilku obrazów olejnych, ceramiki i numizmatów (zarówno monet, jak i banknotów) a także filatelistyki (chętni będą mieli szansę nabyć całe klasery ze znaczkami). - Wszystkie przedmioty celowo są przez nas mocno niedoszacowane. Chodzi o to, by licytacja przebiegała emocjonująco, a nasi goście mieli możliwość nabycia ciekawych rzeczy za często symboliczne pieniądze – wyjaśnia Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego.

Podczas każdej z wcześniejszych aukcji dużym zainteresowaniem nabywców cieszyły się militaria, których także tym razem nie zabraknie. - Nowością będzie autentyczny mundur wojskowy, który do tej pory się nie pojawiał. Ale to nie wszystko. Obok manierek i menażek, mamy także kilka eksponatów – niespodzianek związanych z kampanią wrześniową 1939 roku – dodaje dyrektor Tokarek. Jedną z większych atrakcji będzie z pewnością obrączka z 1918 roku - „Złoto ojczyźnie”. Takie obrączki otrzymywali Polacy, którzy przekazali swoje prywatne złote przedmioty na armię  powstającą po odzyskaniu niepodległości.

Ciekawie zapowiada się także licytacja optyki, tutaj czekają stare aparaty fotograficzne. Są one kompletne i w opakowaniach, mogą jeszcze więc przez długi czas cieszyć kolekcjonerów. W dziale tym przygotowano także lornetki. Numizmatycy z terenu Bełchatowa także znajdą ciekawe eksponaty do swoich kolekcji. Będzie można zlicytować chociażby banknoty i ich reprodukcje z pierwszych edycji, a więc od Powstania Kościuszkowskiego po złotego i rubla polskiego z XIX wieku. Ponadto pojawią się także ciekawe monety srebrne z czasów II Rzeczypospolitej, a więc 10 i 2 zł z głową kobiety oraz monety drobne.

Wśród cennych przedmiotów znajdzie się też kilka „perełek”. I tutaj warto wspomnieć o plakacie, który pojawił się w pierwszą rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie jest to reprint ani reprodukcja, tylko oryginalny, dużo formatowy  plakat nadający się do oprawienia.

Tradycyjnie na licytujących czekać będzie duża ilość bibelotów, a także prezenty przekazane na aukcję przez zaprzyjaźnione z Bełchatowem miasta partnerskie – Taurogi i Alcobacę. Podobnie, jak podczas poprzednich aukcji, wystawiona zostanie także pokaźna kolekcja kart pocztowych, często z edycji limitowanych.

Organizatorzy liczą na dochód podobny do poprzednich licytacji, czyli kilku tysięcy złotych. Jest to ważne tym bardziej, że całość zostanie przekazana na budowę posągu marszałka Józefa Piłsudskiego. W sumie na ten cel przekazanych zostało już ok. 16 tys. złotych. - Ideą aukcji jest przede wszystkim to, żeby każdy bełchatowianin mógł włączyć się w to wspólne dzieło. Dzięki temu budujemy naszą tożsamość lokalną i pokazujemy, że patriotyzm to nie tylko puste słowo, ale coś, co naprawdę jest obecne w naszym mieście – dodaje dyrektor Tokarek.

Ideę wybudowania posągu wspiera Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. Jego członkowie liczą, że uda się odlać posąg z brązu, ale to zależy od tego, jakie fundusze uda się zebrać. Przewidywany koszt postumentu to ok. 100 tysięcy złotych. Budowę może wesprzeć każdy bełchatowianin. Uruchomione zostało specjalne konto, na które można wpłacać darowizny. Wszystkie informacje są na stronie Komitetu. Poza tym na wszystkich organizowanych w mieście wydarzeniach patriotycznych i kulturalnych, każdy mieszkaniec Bełchatowa może kupić pocztówkę – cegiełkę, z których dochód będzie przeznaczony na budowę posągu.AP

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019