joombig banner rotation images

Menu


 

Ponad 3 tys. złotych zebrano podczas czwartej aukcji stacjonarnej w Muzeum Regionalnym. Licznie zgromadzeni bełchatowianie zlicytowali blisko sto przedmiotów i tym samym wsparli budowę posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma zostać odsłonięty w listopadzie na placu Wolności – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Aukcja miała charakter otwarty, udział w niej mógł każdy. Na licytujących czekało ponad sto obiektów podarowanych w większości przez anonimowych kolekcjonerów. Nie zabrakło obrazów, ceramiki i numizmatów a także filatelistyki i… „kota w worku”, którym okazała się rzeźba strażaków z Aubergenville z Francji, jednego z miasta partnerskich Bełchatowa. - Ceny były bardzo okazyjne, więc emocji nie brakowało. To jest specyfika aukcji stacjonarnych, że rywalizacji często towarzyszy dość wysoki poziom adrenaliny. Tu często nie liczą się pieniądze, tylko po prostu zwycięstwo – mówi prowadzący aukcję Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego.


Kilka obiektów zostało sprzedanych za kilkaset złotych, m.in. dwudziestozłotowy banknot z marszałkiem Józefem Piłsudskim i obrączka z 1918 roku - „Złoto ojczyźnie”. Przypomnijmy, że takie obrączki otrzymywali Polacy, którzy przekazali swoje prywatne złote przedmioty na armię powstającą po odzyskaniu niepodległości.


- Jestem bardzo zadowolona z odzewu mieszkańców na naszą inicjatywę. Myślę, że ten sposób zbiórki pieniędzy spotkał się z dużym zainteresowaniem, co pokazuje, że bełchatowianie chcą mieć w niej swój udział. Na postumencie, na którym stanie posąg, umieszczona zostanie tablica z podpisem „Marszałkowi w setną rocznicę niepodległości – mieszkańcy Bełchatowa” - podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Podobnie jak podczas wcześniejszych trzech aukcji, także i tym razem dużym zainteresowaniem nabywców cieszyły się militaria, a wśród nich po raz pierwszy licytowany w Bełchatowie autentyczny mundur wojskowy. Jednym z ciekawszych przedmiotów, o który walczyli licytujący, był plakat z 1936 roku wydany w pierwszą rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tradycyjnie na licytujących czekało także wiele bibelotów oraz prezenty przekazane na aukcję przez zaprzyjaźnione z Bełchatowem miasta partnerskie – Taurogi i Alcobacę. Podobnie, jak podczas poprzednich aukcji, wystawiona została także pokaźna kolekcja kart pocztowych, często z edycji limitowanych.

Czwarta aukcja była niezwykle dynamiczna, większość obiektów kupowana była w ramach tzw. złotego strzału. Pod młotek poszło dokładnie 106 przedmiotów, z których tylko cztery nie znalazły nowych właścicieli. Dochód z aukcji w wysokości 3 tys. 476 złotych w całości został przekazany na budowę posągu marszałka Józefa Piłsudskiego. W sumie na ten cel podczas wszystkich czterech aukcji zebrano ok 19  tys. złotych. Budowę może wesprzeć każdy bełchatowianin wpłacając darowiznę na specjalne konto. Wszystkie informacje są na stronie Komitetu: www.pilsudski.belchatow.pl. Poza tym jego członkowie obecni są na wszystkich organizowanych w mieście wydarzeniach patriotycznych i kulturalnych, podczas których można kupić pocztówkę – cegiełkę.


AP
 

Zlicytowanych zostało ponad 100 przedmiotów

 

Bełchatowianie przekazali ponad 3 tys. złotych

 

Dochód z aukcji przekazany został Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

Obszerna fotorelacja z czwartej aukcji stacjonarnej TUTAJ

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019