joombig banner rotation images

Menu


Gwiazdą Festiwalu Sztuki Jabłka będzie Kortez

 

Odliczamy dni do Festiwalu Sztuki Jabłka, podczas którego przez trzy dni Bełchatów żyć będzie sztuką przez duże „S”. Prezentować się będą przede wszystkim lokalni artyści, nie zabraknie jednak także gwiazd wielkiego formatu. A taką z pewnością jest Kortez, który zagra na zakończenie festiwalu, w niedzielę 23 września.


Festiwal Sztuki Jabłka to impreza, która udowadnia, że sztuka to nie tylko domena artystów, ale także sposób na współdziałanie z mieszkańcami. - Poprzednia edycja pokazała, że bełchatowianie bardzo chętnie angażują się w wydarzenia kulturalne w mieście. Mam nadzieję, że przez te trzy dni wszyscy trochę inaczej spojrzymy na nasz Bełchatów i będziemy dumni, że pochodzimy właśnie stąd – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Sztuka to słowo, które odmieniane będzie przez wszystkie przypadki w trakcie najbliższego weekendu 21-23 września. Warsztaty, happeningi i performance przeplatane projekcjami filmowymi i muzyką. Pierwszy dzień poświęcony zostanie lokalnym artystom. Pola i Władysław Gągałowie, Julia Zając i Lena Chmiel, a na zakończenie zespół Kwiat Jabłoni będą prezentować swoją twórczość zarówno na placu Narutowicza jak i w Jabłoniowym Sadzie. Wszystko doprawione zostanie warsztatami i zabawami dla najmłodszych. Wszystko rozpocznie się w piątek o godz. 17 w Jabłoniowym Sadzie.


Festiwal z jabłkiem w roli głównej już we wrześniu


Drugi festiwalowy dzień, sobota 22 września, to dalszy ciąg warsztatów, podczas których powstawać będą dzieła ukazujące w różny sposób jabłko. Uczestnicy używać będą różnych technik artystycznych, m.in. decoupage, papierowej wikliny, quilingu i ceramiki. Nie zabraknie także dobrego kina („Powidoki”, godz. 16.30 , kino Kultura,) i sporej dawki muzyki. Na początek na placu Narutowicza zaprezentują się miejskie grupy taneczne, chętni będą mogli nauczyć się podstaw jamajskiego dancehallu i portorykańskiego reggaetonu. Wieczorem zapraszamy do Miejskiego Centrum Kultury, gdzie na scenie zagra światowej sławy organista jazzowy Kajetan Galas. Początek o 18.45. 

Wielkie kino na Festiwalu Sztuki Jabłka

Ostatni dzień tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka, niedziela 23 września, będzie formą pikniku ze sztuką. W parku przy Muzeum Regionalnym już od godz. 16 przygotowana będzie specjalna strefa food truck, w której specjalny pokaz zaprezentuje Jarosław Śliwka, uczestnik programu Top Chef. Na wszystkich czekać będzie moc atrakcji i animacji dla dzieci. Nie zabraknie także warsztatów carvaningu. Jednocześnie w muzeum spotkać będzie można„Jabłko w poezji”.

Tego dnia także kinomaniacy znajdą coś dla siebie – mowa o trzecie z zaplanowanych w ramach cyklu Kino ze sztuką projekcji. Tym razem w kinie Kultura obejrzeć będzie można obraz „Mój Nikifor”. Początek o 16.30, wstęp oczywiście darmowy.


Podsumowaniem trzydniowych spotkań ze sztuką będzie koncert finałowy. Gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka będzie Kortez. Łukasz Federkiewicz uważany jest za jeden z największych talentów na polskiej scenie. Obdarzony głębokim i lekko szorstkim głosem, śpiewa o miłości i jej braku. W tym roku Korteza usłyszeć można m.in. na koncertach Męskiego Grania, a zapowiadający je kawałek ,,Początek", nagrany wspólnie z Dawidem Podsiadło i Krzysztofem Zalewskim, bije rekordy popularności.

Festiwal Sztuki Jabłka to wielopoziomowa impreza, która obejmie dosłownie każdą dziedzinę sztuki. Także literaturę. Będzie „Jabłecznik literacki”, podczas którego doświadczeni pisarze i amatorzy podejmą twórczą polemikę. W bibliotece będzie można spotkać się pod jabłonią z Anną Seniuk. Przez cały weekend w Bełchatowie czynne będą dwie wystawy - artystów zz Wolnej Grupy Kreatywnej EBE (Muzeum Regionalne) i studentów z łódzkiej ASP (Giganty Mocy).


To już druga edycja Festiwalu Sztuki Jabłka, który z pewnością w przedostatni wrześniowy weekend przyciągnie wielu turystów, którym pozwoli odkryć uroki i potencjał tkwiący w Bełchatowie i jego mieszkańcach.

 

AP

 

 

 

Festiwal Sztuki Jabłka to szereg wydarzeń
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019