joombig banner rotation images

Menu


W Jabłoniowym Sadzie malował Marian Folga, mistrz bodypaintingu

 

Największy miejski festiwal, Festiwal Sztuki Jabłka, za nami. Trzydniowa impreza promująca bełchatowską sztukę była doskonałą okazją do oficjalnego otwarcia Jabłoniowego Sadu i jednego z trzech szlaków turystycznych. Zgromadzeni w skwerze przy ul. Okrzei mieli niepowtarzalną okazję podziwiania przy pracy mistrza bodypaintingu, nie zabrakło także spotkania z teatralną wizją raju i klimatycznych dźwięków Kwiatu Jabłoni.


Drugą edycję Festiwalu Sztuki Jabłka rozpoczęła gra miejska, której uczestnicy na podstawie foto zagadek poszukiwali w całym mieście ceramicznych jabłek. W piątek, 21 września na placu Narutowicza, który na trzy dni zmienił się w Plac Sztuki Jabłka, spotkali się uczniowie bełchatowskich szkół podstawowych, by wspólnie tworzyć.  W czterech sektorach na blisko 150 dzieci  czekały megamalowanka o bełchatowskich szlakach turystycznych, malowanie farbami olejnymi i markerami, robienie jabłek 3D i wydzieranek oraz tworzenie obrazu za pomocą przypraw. Do tego mnóstwo konkursów i koncert Poli i Władzia Gągała, którzy wykonali kilka piosenek nawiązujących oczywiście do jabłka.

Można już spacerować w Jabłoniowym Sadzie [FILM]

Po południu festiwal przeniósł się do Jabłoniowego Sadu. Bełchatowianie mogą spacerować po skwerze już od czerwca, ale teraz został on oficjalnie otwarty przez prezydenta Bełchatowa, Mariolę Czechowską. - Cieszę się, że możemy się spotkać właśnie tutaj, miejscu wyjątkowym dla miasta, którego symbolem jest jabłko. Pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Jabłka spotkała się z uznaniem mieszkańców,, w tym roku przygotowaliśmy także moc atrakcji, różnorakich warsztatów, spotkań muzycznych, teatralnych i kulinarnych, których motywem przewodnim jest jabłko. Jestem przekonana, że bez względu na wiek, każdy z nas znajdzie coś dla siebie – mówi prezydent Czechowska.

Festiwalowi Sztuki Jabłka towarzyszyło kilka konkursów organizowanych zarówno przez magistrat, jak i placówki kulturalne. W Jabłoniowym Sadzie nagrody odebrali laureaci dwóch z nich. Uczestnicy pierwszego, zatytułowanego „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” w swoich fotografiach pokazali podobieństwa rodzinne – nie tylko te stricte fizyczne, ale także wspólne pasje i zainteresowania.

Niedaleko pada jabłko... - wyniki [FOTO]

Drugim rozstrzygniętym w Jabłoniowym Sadzie konkursem był zorganizowany przez Muzeum Regionalne „Historia jabłka zaczęła się w raju – domaluj swoją”, w którym jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach.

Kategoria do VI klasy:


1. Zuzanna Nowak,
2. Aleksandra Łuczyńska,
3. Lilianna Stępnik
Jury przyznało także trzy wyróżnienia, dla Magdaleny Komuńskiej, Julii Żak i Wiktora Zalejskiego.


Ketegoria od klas VII:

1. Eliza Wrona,
2. Maria Stachowiak,
3. Julia Biegańska
W tej kategorii wyróżnienia wędrują do Kingi Owczarek oraz Angeliki Błaszczyk.

 

Jabłko w centrum sztuki


Festiwal Sztuki Jabłka pokazał bełchatowianom różne dziedziny sztuki, nie tylko te tradycyjne - czego próbka była właśnie w Jabłoniowym sadzie. Zgromadzeni mieli niepowtarzalną okazję podziwiać przy pracy niezwykle utalentowanego artystę, który swoje historie maluje na ludzkich ciałach. Mowa o Marianie Foldze, który jest laureatem wielu nagród, m.in. w ubiegłym roku zdobył tytuł mistrza bodypaintingu we Francji. W Jabłoniowym Sadzie namalował swoją wizję herbu Bełchatowa – scenę kuszenia w raju.


Specjalnie na festiwal prace przygotowali także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Koniczynka”.  Poruszająca wystawa „Z jabłkiem  w tle” zachwyciła wszystkich obecnych na oficjalnym otwarciu FSJ.


Wiele pozytywnych emocji wzbudził występ dwóch młodych i uzdolnionych aktorsko bełchatowianek. W krótkiej etiudzie Julia Zając i Lena Chmiel przedstawiły autorską wizję Edenu widzianego oczami Ewy.


Finał pierwszego dnia to występ Kwiatu Jabłoni, bratersko-siostrzanego duetu wykonującego piosenki wpisujące się w pop i folk. W swojej twórczości Katarzyna i Jacek Sienkiewicz łączą fortepian, mandolinę i elektryczne brzmienia z elektryzującymi głosami. Oficjalnie funkcjonują dopiero od marca 2018 roku, ale już mogą pochwalić się świetnie przyjętymi koncertami. Występ w Bełchatowie rozpoczął ich trasę koncertową, podczas której odwiedzą jeszcze m.in. Łódź, Warszawę, Kraków i Gdańsk.


Festiwalowi Sztuki Jabłka towarzyszyło kilka wystaw, m.in. w dolnym foyer i holi Gigantów Mocy do końca września oglądać można prace studentów łódzkiej Akademii Sztuk Plastycznych im. W. Strzemińskiego (patrona FSJ), natomiast w Muzeum Regionalnym do 21 października swoje prace prezentują członkowie Wolnej Grupy Kreatywnej EBE.

 

Obszerna fotorelacja z pierwszego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka TUTAJ

 

 

AP

 

Prezydent Mariola Czechowska wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów około festiwalowych

 

Festiwal Sztuki Jabłka to również fotografia

 

W Jabłoniowym Sadzie pokazano historię Edenu widzianego oczami Ewy

 

Kwiat Jabłoni rozpoczął swoją trasę koncertową w Jabłoniowym Sadzie

 

AP

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec, Maciej Jagieła
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019