joombig banner rotation images

Menu


letnie koncerty z stypendystami 12.08 2190

 

Jeśli jeździsz na wózku inwalidzkim i masz pasję, chęć oraz odwagę mierzyć się z nowymi wyzwaniami, to program „Taniec bez Barier” jest właśnie dla ciebie. Ruszyły zapisy na zajęcia z tańca towarzyskiego dla osób z niepełnosprawnością fizyczną. Spotkania odbywają się w każdą sobotę w Miejskim Centrum Kultury.

 

 

 

"Taniec bez Barier" to program nagradzany na wielu festiwalach i przeglądach tańca. Obecna grupa taneczna trenuje w Miejskim Centrum Kultury PGE Gigantach Mocy od września, niemniej sam projekt funkcjonuje w naszym mieście od kilku już lat. To z „Tańcem bez Barier” trenowali i trenują nadal Maria Wójcik i Arkadiusz Kuśmierek, mistrzowie Polski w tańcu towarzyskim na wózkach. Pod okiem instruktora Mateusza Szałańskiego swoje taneczne umiejętności szlifowali też m.in. Kinga Kiejnig, Mateusz Kuśmierek, Patrycja Długaszek, Sylwia Sakrajda, Martyna Kacperska. Co ważne, tancerze uczestniczący w programie „Taniec bez Barier” niejednokrotnie stawali na podium, zarówno podczas mistrzostw Polski, jak i innych festiwali tańca. Podopieczni Mateusza Szałańskiego występują i w kategorii Duo (dwie osoby na wózkach), i Combi Promotion (jedna osoba niepełnosprawna).

 

Dla osób z niepełnosprawnością fizyczną zajęcia taneczne są doskonałą okazją do wyjścia z domu, integracji, pokonywania barier, a także łamania stereotypów. Podczas spotkań tancerze nie tylko uczą się układów tańca towarzyskiego, pracują nad kondycją, ale również poszerzają grono znajomych, przyjaciół, z którymi można porozmawiać, pośmiać się, dzielić się doświadczeniami czy po prostu pobyć.

 

- Każdy może przyjść i zobaczyć, spróbować, a jeśli mu się u nas spodoba, po prostu dołączyć do zespołu – mówi instruktor Mateusz Szałański. Wiek tancerzy nie gra roli. W grupie są zarówno dzieci, jak i dorośli. Liczy się chęć i gotowość do podejmowania wyzwań. Jak przekonują sami tancerze, wystarczy poczuć taniec w sercu, a ciało będzie wiedziało, co ma robić.

 

Spotkania odbywają się w soboty, w godzinach dogodnych dla uczestników. Każdy trening trwa dwie godziny. - Obecnie przygotowujemy się do kwietniowego Międzynarodowego Dnia Tańca, w którym tancerze „Tańca bez Barier” zaprezentują bardzo ciekawe układy choreograficzne – mówi Mateusz Szałański.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony przez Unesco w 1982 roku, aby uczcić pamięć francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georges’s Noverr’a. Tego dnia tańczy cały świat, a tancerze z niecierpliwością czekają na specjalne orędzie, które każdego roku kieruje do nich ktoś inny.

 

KZB

 

letnie koncerty z stypendystami 12.08 2170

 

Marysia taniec

Fot. Mateusz Szałański

taniec bez barier

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019