joombig banner rotation images

Menu

 

W ubiegłym roku czytaliśmy "Przedwiośnie" S. Żeromskiego, w tym odkryjemy na nowo polskie noweleW ubiegłym roku czytaliśmy "Przedwiośnie" S. Żeromskiego, w tym odkryjemy na nowo polskie nowele

 

Przed nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. W tym roku wybór padł na nowele znanych, cenionych rodzimych twórców. Autorska inscenizacja, niecodzienna oprawa muzyczna, pamiątkowe pieczęcie to tylko niektóre z atrakcji, jakie na 6 września przygotowała miejska biblioteka.

 


Bełchatowianie już po raz kolejny wezmą udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tym razem sięgniemy po krótkie formy literackie. Będą to nowele Henryka Rzewuskiego, Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, a także Brunona Schulza oraz Władysława Stanisława Reymonta. Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmi „osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie”. Jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda, wspólnym mianownikiem wybranych utworów jest polskość połączona z treściami uniwersalnymi oraz refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Nowele te nie tracą po prostu na aktualności. „Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe” – czytamy dalej w liście.


W Bełchatowie spotkanie z lekturą zaplanowano na 6 września na godz. 18. Każdy, kto skorzysta z zaproszenia i przyjdzie tego dnia do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie przy ul. Kościuszki 9, obejrzy niezwykłą inscenizację pt. „Lekcja języka polskiego”. W rolach głównych wystąpią pracownicy placówki. Przypomną oni nie tylko postaci, ale również problematykę takich m.in. utworów, jak „Dym”, „Dobra pani”, „Sachem” czy „Katarynka”. Przygotowana na tę okoliczność oprawa muzyczna pomoże wczuć się w klimat XIX i początków XX wieku.


Tradycyjnie już podczas Narodowego Czytania będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, dlatego warto przynieść własne egzemplarze lektur.


KZB

 

Aktualności

 

dzien babciidziadka

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020