joombig banner rotation images

Menu

 

Podczas tegorocznej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa bełchatowianie wybiorą sie na wycieczkę szlakiem dawnych fabryczek  i zakładów włókienniczychW ramach tegorocznej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa bełchatowianie wybiorą sie na wycieczkę szlakiem dawnych fabryk włókienniczych

 

Prelekcja „Bełchatów na starych fotografiach”, zwiedzanie stałej ekspozycji związanej z historią miasta, a także wycieczka „Śladami dawnych fabryczek i zakładów włókienniczych” – tak wyglądać będzie bełchatowska odsłona tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Chętnych zapraszamy w niedzielę, 15 września, do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Wstęp wolny.

 

 

Jak co roku w drugi lub trzeci weekend września obchodzimy Europejskie Dni Dziedzictwa. To już edycja 27. edycja europejskiego święta. W tym roku motywem przewodnim będzie odbudowa państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. Celem tej unikatowej inicjatywy jest przede wszystkim promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego w połączeniu z nadrzędnym, ogólnopolskim tematem akcji.


Bełchatów po raz czwarty włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, a ich organizacji, podobnie jak w latach ubiegłych, podjęło się Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Wszystko dziać się będzie w niedzielę, 15 września, od godziny 12. Wśród zaplanowanych na tę okoliczność wydarzeń są prelekcja połączona z prezentacją fotografii z dawnego Bełchatowa oraz zwiedzanie muzealnej wystawy, która przybliża dzieje naszego miasta. Ostatnim punktem programu będzie wycieczka po mieście. Trasa prowadzić będzie m.in. ulicami Kościuszki, L. i M. Kaczyńskich oraz Bawełnianą. Zwiedzający razem z przewodnikiem dotrą wszędzie tam, gdzie w okresie dwudziestolecia międzywojennego działały większe i mniejsze fabryki oraz zakłady włókiennicze. Odwiedzą zatem nie tylko miejsca, w których znajdowały się powszechnie znane fabryka Frajtaga czy bełchatowska bawełnianka, ale też te, o których mało kto dziś wie, pamięta. Niewątpliwie to ciekawa propozycja dla całych rodzin.

 

W ramach wydarzeń towarzyszących w tygodniu poprzedzającym bełchatowskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa muzeum prowadzi też na swoim profilu konkurs "Bełchatowskie Wątki".


Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny.


Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach Europejskich Dni Dziedzictwa bełchatowianie odkrywali kościoły i cmentarze oraz wędrowali szlakiem umocnień wojskowych kampanii wrześniowej 1939 roku. Brali także udział w miejskiej grze, dzięki czemu lepiej poznali dzieje Bełchatowa z czasów przed i tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, klimat listopada 1918 roku oraz losy bełchatowian zaangażowanych w walkę o wolność.


Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wówczas, by w całej Europie, podobnie jak we Francji (1984 roku), zorganizować Dni Otwarte Zabytków, podczas których będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie zabytki. Widząc duże zainteresowanie taką inicjatywą, w 1991 roku Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. Z każdym rokiem w obchody EDD włącza się coraz więcej ludzi, również bełchatowianie.


KZB

 

Aktualności

 

dzien babciidziadka

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020