Przez trzy festiwalowe dni odbyło się w sumie 26 wydarzeń kulturalnych
III Festiwal Sztuki Jabłka już za nami. Trzy dni obcowania ze sztuką, kilkudziesięciu artystów, rożne formy artystycznego wyrazu: od malarstwa, fotografii przez teatr, kino i muzykę po kulturę alternatywną – tego wszystkiego doświadczali bełchatowianie w pierwszy weekend października.
Podczas lokalnego święta sztuki mieszkańcy mieli w sumie do wyboru 26 wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, spektakle, warsztaty, a do tego happeningi, performance i potężną dawkę muzyki. Wszystko to działo się w różnych punktach miasta. – Cieszę się, że już po raz trzeci udało się nam zorganizować tak ważne dla naszej lokalnej kultury wydarzenie. Chcieliśmy wypromować jabłko jako symbol naszego miasta, a jak się okazuje, stało się ono doskonałym pretekstem i pomysłem również na promocję lokalnych artystów. Mam nadzieję, że wrażenia z tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka pozostaną z nami na długo – powiedziała prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.
Przez trzy dni festiwalu odbyło się aż dziesięć koncertów. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury zagrali dla nas Sounding Strings, Stan Wyjątkowy, Mateusz Wojtasik i gwiazda sobotniego wieczoru Baranovski. Z kolei w miejskiej bibliotece wystąpił Trzeci Oddech Kaczuchy, a w muzeum zespół Świt. Koncertowo zrobiło się też w kilku bełchatowskich lokalach, gdzie swoją twórczość zaprezentowali Katka Kotecka, Szymon Mikła i dziewczyna z gitarą, czyli Zagi.
Festiwal Sztuki Jabłka planowano także z myślą o koneserach sztuk wizualnych – malarstwa, grafiki oraz fotografii. W sumie odbyło się pięć wernisaży. W MCK-u swoje prace zaprezentowali Stanisław Gaszewski – „Kobiety Ewy” i Magdalena Pejga – „Od ogrodu do szkła”. Obie wystawy można oglądać jeszcze do 10 października. W Galerii na piętrze w Gigantach Mocy zawisło kilkanaście fotografii z drzewem w roli głównej. Autorami zdjęć są fotograficy z Polski i Europy, a pomysłodawcą wystawy, której motyw przewodni bezpośrednio nawiązuje do jednego z miejskich symboli, jest Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne. Prace te można podziwiać do połowy listopada. Również muzeum gościło w swych murach artystów. Tu właśnie mogliśmy wziąć udział w wystawie i jednocześnie performansie Kuby Stępnia pt. „Bella Ciao”, a także obejrzeć tkaniny artystyczne i obrazy Agnieszki Paradeckiej, składające się na wystawy „Koszmary i marzenia senne” i „”Cykl życia”. Prace artystki wisieć będą jeszcze do 27 października.
Dla miłośników słowa pisanego nie lada gratką były po pierwsze „Jabłecznik literacki”, na którym spotkali się i prezentowali swoje dzieła lokalni pisarze i poeci, a po drugie wykład psychografologiczny pt. „Poznaj siebie po piśmie”. Nie zapomniano również o amatorach literatury czytanej i odgrywanej jednocześnie - to dla nich przygotowano performatywny wieczór ze sztuką M. von Mayenburga „Ogień w głowie”.
Teatr, kino i interaktywny spektakl uliczny – tego też nie mogło zabraknąć na Festiwalu Sztuki Jabłka. Oglądaliśmy więc spektakl „Pamiętniki Adama i Ewy” w wykonaniu aktorów BAT-PKP, musical „Psychiatryk”, z którym po raz pierwszy wystąpiła Akademia Musicalowa UP, a w kinie poznaliśmy historię malarki Maud Lewis. Teatralne etiudy z udziałem mieszkańców rozgrywały się na pl. Narutowicza. Najpierw do swojego świata podczas performensu „Obiekt pożądania” zaprosiły nas białe postaci z jabłkami w dłoniach, a kolejnego dnia pod czujnym okiem Duetu Biuro Tłumaczeń „gadaliśmy jak ludzie”.
W sztukach manualnych sprawdzali się natomiast ci, którzy razem ze Zbychewką lepili w glinie, z dziewczynami z projektu Botanica pletli nić porozumienia albo wspólnie z Magdaleną Pejgą tworzyli szklaną instalację.
Ponadto w FSJ włączyło się kilkanaście lokali gastronomicznych. Specjalnych potraw z jabłkiem można było skosztować m.in. w Rezydencji Dwór Polski, restauracjach: Kubuś, Cynamon, Cztery Pory Roku, Bistro Makaron i Kawa, Plac 16 od Chleba do Wina, Po Byku, Gościniec, Pub Piwiarnia Warka, Sugestia oraz Pierogarni Na Lepione i Sport Hotelu.
>>> Fotorelacja z pierwszego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka
>>> Fotorelacja z drugiego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka
>>> Fotorelacja z trzeciego dnia Festiwalu Sztuki Jabłka
Prezydent Mariola Czechowska otworzyła wystawę fotograficzną "Drzewo" współorganizowaną przez BTF
Gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka był Baranovski
KZB