Syreny będą emitować dźwięk ciągły przez jedną minutę. Pamiętajmy, że nadane w ramach treningu sygnały nie wymagają podejmowania przez mieszkańców żadnych czynności. Chodzi wyłącznie o sprawdzenie sprawności syren alarmowych i doskonalenie ich odbioru. Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Łódzkiego, trening przeprowadzony będzie na terenie całego województwa. Jego data i godzina nie są przypadkowe. To właśnie 1 sierpnia, o godzinie 17:00 – nazywanej godziną „W” – w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W ten sposób mieszkańcy wielu miast, także bełchatowianie, uczczą pamięć bohaterów tego największego zrywu wolnościowego.
W ramach miejskich obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowane jest spotkanie przy pomniku „Pamięci Bełchatowian” (ul. Kościuszki 2). Tradycyjnie stanie przy nim warta honorowa. Pełnić nią będą członkowie Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Po syrenach prezydent Patryk Marjan złoży kwiaty pod pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”. Będzie też czas na modlitwę i zadumę. Wspólnie odśpiewamy również hymn państwowy.
O godz. 17:30 na placu Narutowicza (scena letnia) rozpocznie się koncert „Wyśpiewajmy pamięć”. To muzyczne spotkanie będzie okazją, by wspólnie z bełchatowskimi artystami, zaśpiewać piosenki i pieśni, które towarzyszyły podczas walki m.in. powstańcom warszawskim. Usłyszymy m.in. „Warszawskie dzieci”, „Zośkę”, „Serce w plecaku”, „Sanitariuszkę Małgorzatkę”. We wspólnym śpiewaniu pomogą bezpłatne śpiewniki, które będą rozdawane podczas wydarzenia, a także bełchatowscy muzycy i wokaliści oraz dj Wiewiór. Wydarzenie to współorganizuje Stowarzyszenie „Towarzystwo Przyjaciół Grocholic i Okolic”.
W okolicy urzędu miasta, Gigantów Mocy, a także na placu Wolności będzie można napotkać drewniane krzyże. Na każdym będzie tabliczka z nazwiskami poległych powstańców. Mają one symbolizować wydarzenia, jakie miały miejsce 80 lat temu. Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA” będzie także rozdawać pamiątkowe kartki z kalendarza. Tradycyjnie będzie na nich widnieć data 1 sierpnia 1944 rok.