Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualności102. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

102. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Pamięć o Papieżu Polaku, jego czynach i pontyfikacie jest wciąż żywaPamięć o Papieżu Polaku, jego czynach i pontyfikacie jest wciąż żywa

 

Dokładnie 102 lata temu, 18 maja 1920 roku, urodził się przyszły papież – Karol Wojtyła. Z tej okazji pod pomnikiem św. Jana Pawła II, Patrona i Honorowego Obywatel Bełchatowa, który znajduje przy ul. Kościuszki, złożono kwiaty.  

 

Karol Wojtyła urodził się w 1920 r. w małopolskim mieście Wadowice. Studia przerwał mu wybuch II wojny światowej, którą spędził w Krakowie pracując i biorąc udział w tajnych przedstawieniach. Po wojnie został księdzem, a następnie biskupem krakowskim, arcybiskupem i kardynałem. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II i wprowadzaniu w Polsce jego postanowień.

 

>>> Czytaj: Papieskie miejsca w Bełchatowie

W 1978 r. został wybrany na papieża – jako pierwszy Polak w historii. Przyjął imię Jan Paweł II w hołdzie swoim poprzednikom – Pawłowi VI, Janowi XXIII i Janowi Pawłowi I. Jego charyzma i autentyczność sprawiały, że kochali go ludzie na całym świecie. Pielgrzymki, które odbywał jako Ojciec Święty, na całym świecie przyciągały miliony ludzi. Swoją papieską posługę sprawował przez 27 lat. Odszedł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku. Dla wielu był i wciąż jest autorytetem duchowym i moralnym.

 

AP