Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualności104. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

104. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

W Bełchatowie jest kilka miejsc poświęconych św. Janowi Pawłowi II, m.in. przy ul. Kościuszki
Dokładnie 104 lata temu, 18 maja 1920 roku, urodził się przyszły Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Uchwałą Rady Miejskiej 30 października 2003 roku został on Honorowym Obywatelem Bełchatowa. Zaś od października 2012 roku św. Jan Paweł II jest patronem naszego miasta.

Karol Wojtyła urodził się w 1920 r. w małopolskim mieście Wadowice. Studia przerwał mu wybuch II wojny światowej, którą spędził w Krakowie pracując i biorąc udział w tajnych przedstawieniach. Po wojnie został księdzem, a następnie biskupem krakowskim, arcybiskupem i kardynałem. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II i wprowadzaniu w Polsce jego postanowień.

W 1978 r. został wybrany na papieża – jako pierwszy Polak w historii. Przyjął imię Jan Paweł II w hołdzie swoim poprzednikom – Pawłowi VI, Janowi XXIII i Janowi Pawłowi I. Jego charyzma i autentyczność sprawiały, że kochali go ludzie na całym świecie. Pielgrzymki, które odbywał jako Ojciec Święty, na całym świecie przyciągały miliony ludzi. Swoją papieską posługę sprawował przez 27 lat. Odszedł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku. 1 maja 2011 roku odbyła się beatyfikacja Jana Pawła II. Natomiast 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony świętym.