Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” wystartowała 8 października. W ramach akcji także w Bełchatowie odbyło się kilka dużych wydarzeń poświęconych temu ważnemu tematowi. 10 października w MCK PGE Gigantach Mocy odbyła się konferencja poświęcona wsparciu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Uczestnicy sympozjum, czyli przedstawiciele bełchatowskich szkół, przedszkoli, a także innych działających w naszym mieście instytucji oraz stowarzyszeń, wysłuchali kilku wykładów. Zdobyli także cenną wiedzę oraz dowiedzieli się, że w kwestii wsparcia najmłodszych bełchatowian oraz przeciwdziałaniu przemocy kluczowe jest współdziałanie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. Zdrowie psychiczne młodych tematem konferencji.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również konferencja w Szkole Podstawowej nr 4 pt. „Kreatywne, zdrowe psychicznie i fizycznie pokolenie Polaków”. Wydarzenie to było skierowane do nauczycieli i pedagogów, ale przede wszystkim do rodziców. Głównym celem spotkania była pomoc w lepszym zrozumieniu dziecka i jego potrzeb. Poza tym uczestnicy dowiedzieli się, jak skutecznie poprawić komunikację na linii rodzic – dziecko, a także jak radzić sobie w przypadku trudności wychowawczych.
Ponadto temat przemocy, również tej rówieśniczej, podejmowały miejskie szkoły i przedszkola, a także biblioteka publiczna. Podczas pogadanek nauczyciele oraz pedagodzy w prosty i przystępny sposób tłumaczyli, że każdy ma prawo do szacunku i tolerancji, do bezpieczeństwa oraz zrozumienia. Pokazywali, że przy odrobinie dobrej woli można rozwiązać każdy problem, jednocześnie nie krzywdząc i nie obrażając drugiej osoby. Bez względu na czyjeś poglądy czy przekonania. Warto przypomnieć, że takie tematy od dawna poruszane są w miejskich placówkach. Teraz te działania były po prostu zintensyfikowane. Miasto wdrożyło i przestrzega również wielu procedur, m.in. tych wynikających z tzw. ustawy Kamilkowej.
19 listopada Bełchatów zaświeci na czerwono – dołącz i Ty
Kampania kończy się 19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Tego dnia o godzinie 17:00 budynki w wielu miastach w Polsce – także w Bełchatowie – rozświetlą się na czerwono. To znak tego, że stoimy po stronie bezpiecznego i dobrego dzieciństwa. Czerwone światło zapali się m.in. w urzędzie miasta, szkołach i przedszkolach, MOPS-ie czy placówkach kultury. Ale dołączyć może każdy – mieszkańcy, firmy oraz instytucje. Wystarczy w oknach swoich domów czy zakładów pracy zapali czerwone światełko. Pokażmy, że dobro dzieci jest dla nas wszystkich ważne. Wszystkie podświetlane obiekty zaznaczone zostaną na wirtualnej mapie akcji na stronie dziecinstwobezprzemocy.pl. Fotografie budynków trafią także do mediów społecznościowych z hasztagiem #19LISTOPADA.
Kampanię organizuję: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci, a lokalnym koordynatorem kampanii w Olsztynie jest Stowarzyszenie Arka.