Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Herb miasta CsongrádUmowa o współpracy podpisana została z Csongrádem w czerwcu 2005 roku. Mówi się o nim, jako o mieście wody, parków, a także nowych możliwości. To małe miasteczko leży przy ujściu rzek Körös i Cisy, 130 km od Budapesztu, 20 minut drogi od autostrady M5. W mieście harmonijnie łączy się ze sobą życie gospodarcze, spokojna atmosfera oraz żwawe i otwarte życie kulturalne. Miasto i region Csongrád zamieszkuje 26 tys. mieszkańców.

Herb miasta AlcobaçaAlcobaça to portugalskie miasto, z którym Bełchatów porozumienie o współpracy partnerskiej podpisał 20 sierpnia 2009 roku. To portugalskie miasto usytuowane jest między oceanem, a górami, w dolinie rzek Alcoa i Baça, od których pochodzi nazwa miasta. W Alcobaçie znajduje się największy kościół w Portugalii, wybudowany w początkach XII w., wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Herb miasta MyśleniceMyślenice są jedynym polskim miastem partnerskim Bełchatowa. Umowa o współpracy podpisana została z nimi w sierpniu 2003 roku. Miasto to położone jest w bardzo atrakcyjnym turystycznie regionie kraju, 30 km od Krakowa. Ze względu na usytuowanie przy tzw. „zakopiance”, umożliwiającej szybkie połączenie komunikacyjne z Krakowem, Myślenice coraz częściej stają się zapleczem rekreacyjnym i mieszkaniowym dla tego dużego miasta.

Herb miasta Sowieck

W związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, Rada Miejska w Bełchatowie podjęła uchwałę w sprawie zawieszenia współpracy partnerskiej miast Bełchatowa oraz Sowiecka (uchwała nr XLIII/316/22). W ten sposób Bełchatów wyraża wsparcie i solidarność z zaatakowanym narodem ukraińskim. 

Herb miasta TaurogiBełchatów współpracuje również z miastem zza wschodniej granicy. Taurogi, z którymi umowa została podpisana w sierpniu 2001 roku, znane jest większości Polaków ze stron sienkiewiczowskiego „Potopu”. Na jego terenie znajdują się duże zakłady ceramiczne i dobrze rozwija się przemysł drzewny.

Herb miast AubergenvilleFrancuskie Aubergenville jest pierwszym miastem partnerskim Bełchatowa. Protokół przyjaźni został podpisany z nim w 1997 roku, pod egidą Światowej Federacji Miast Partnerskich. Aubergenville jest malowniczym miastem położonym w dolinie Sekwany, w bliskim sąsiedztwie Paryża. W 1952 roku stało się siedzibą zarządu firmy Renault. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój społeczny, infrastrukturalny i gospodarczy tego miasta.

Herb miasta Nowograd WołyńskiZwiagel (dawny Nowograd Wołyński) to ukraińskie miasto, z którym Bełchatów współpracuje od 2011 roku. Położone jest w centralnej części kraju, nad rzeką Słucz w Obwodzie Żytomierskim, ok. 218 km. na zachód od Kijowa. Nowograd Wołyński to ośrodek przemysłowo-handlowy regionu rolniczego (uprawia się tu pszenicę, jęczmień i len). Działa tu również przemysł maszynowy i spożywczy. Miasto słynie z wypieku pieczywa, wyrobu produktów mięsnych, produkcji lekarstw, odzieży, mebli i wyrobów z drewna, maszyn oraz wyrobów budowlanych.

Herb miasta JużnoukraińskJużnoukraińsk to miasto w Obwodzie Mikołajowskim, leżące na południu Ukrainy nad Morzem Czarnym, na wschód od Okręgu Odeskiego, o powierzchni 24,4 km². Miasto liczy 39,7 tys. mieszkańców i jest jednym z najmłodszych na Ukrainie (w 1987 r. uzyskało prawa miejskie). Bełchatów współpracuje z Jużnoukraińskiem od 2011 roku.

Herb miasta PardubiceWielka Pardubicka, wyścig żużlowy o “Złoty Kask” i pierniki to najbardziej rozpoznawalne symbole Pardubic – czeskiego miasta, z którym Bełchatów nawiązał współpracę w 2009 roku, przy okazji realizacji międzynarodowego projektu pn. „Wyprawa Grupy Wyszehradzkiej”, dofinansowanego z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Umowa partnerska pomiędzy miastami zawarta została w październiku 2015 roku.

Herb miasta DěčínBełchatów współpracuje z czeskim miastem Děčín od 2009 roku, a kontakty zostały nawiązane przy okazji realizacji projektu pn. „Urzędnik administracji w Grupie Wyszehradzkiej – wymiana doświadczeń“, który otrzymał dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Herb miasta Považská BystricaSłowackie miasto Považská Bystrica położone jest nad rzeką Wag, 175 km na północny wschód od Bratysławy. Liczy ponad 42 tys. mieszkańców i zewsząd otoczone jest łańcuchami górskimi Strážovské Vrchy i Javorniky. Ze słowackim miastem Bełchatów współpracuje od 2009 roku.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl