Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

30 listopada 2021r. Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska, zaakceptowała Sprawozdanie monitoringowe z realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Bełchatowa za rok 2020. Wcześniej, w dniu 16 listopada Komitet Rewitalizacji jednogłośnie pozytywnie zaopiniował dokument.

Remont dziesięciu historycznych bełchatowskich kamienic zakończy się w pierwszej połowie roku Logo i historia Bełchatowa, patron miasta i największe bełchatowskie kluby sportowe – to tematyka murali, które pokryją elewacje kilku Kamienic Tkaczy. Wspomniane obrazy to część dużego projektu, w ramach którego miasto odnawia dziesięć historycznych kamienic w centrum Bełchatowa. Zgodnie z planem inwestycja zakończy się jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Niektóre z remontowanych kamienic pobudowano na przełomie XIX i XX wieku

 Naprawa dachów, modernizacja i docieplenie elewacji, a do tego remont części wspólnych – to tylko część z prowadzonych obecnie robót w bełchatowskich kamienicach z początku XX wieku. Prace idą zgodnie z planem, a zakończyć się mają w pierwszej połowie przyszłego roku.

belchatow 8863

Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Bełchatowa informuje, iż zgodnie z art. 11 ust. 5 pkt 1 ustawy o rewitalizacji w uchwale w sprawie wyznaczenia obszaru zdegadowanego i obszaru rewitalizacji, rada gminy może ustanowić na rzecz gminy prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji. Całość dokumentu dostępna jest w załączniku.

Załączniki:
Download this file (Informacja o strefie rewiatalizacji.pdf)Informacja o strefie rewitalizacji[ ]49 kB

3 kwietnia Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska, zaakceptowała sprawozdania monitoringowe z realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Bełchatowa za lata 2017 i 2018.

Zakończyła się rewitalizacja Placu Wolności

Plac Wolności z muzycznym miejscem zabaw dla najmłodszych, barwną fontanną i marszałkiem Piłsudskim jest już gotowy. Do spędzania wolnego czasu właśnie w tym miejscu zachęcają także kawiarniane ogródki, minisiłownia i nasadzenia ozdabiające plac.

Kamienice Tkaczy to dziesięć miejskich budynków z przełomu XIX i XX wieku

 Miejskie budynki przy ul. Pabianickiej, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Bawełnianej, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Placu Wolności i placu Narutowicza zostaną wyremontowane w ramach rewitalizacji śródmieścia. Prace, które prowadzić będzie częstochowska firma Budo-Max, kosztować będą blisko 6 mln 300 tys. złotych i powinny zakończyć się w kwietniu 2020 roku.

 

pl.Wolnosci 2170

Już w styczniu będzie można spacerować po odnowionym Placu Wolności. Wykonawca inwestycji zgłosił właśnie zakończenie prac, teraz ruszą procedury odbiorowe. Rewitalizacja Placu Wolności, która kosztowała miasto ponad 7,6 mln zł to jedna z kluczowych inwestycji tego roku. Trwała w sumie dziesięć miesięcy, roboty ruszyły bowiem w marcu.

 

Wykonawca – bełchatowska firma Binż, na przebudowę placu czas miała do 28 grudnia. A pracy było sporo, bo oprócz tych widocznych gołym okiem wiele do zrobienia było także pod ziemią. Mowa o położeniu kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej, które były niezbędne do  przyłączenia fontanny oraz zdroju ulicznego. Montażu systemu nawadniania, a także światłowodu pod monitoring oraz przyłączy energetycznych pod latarnie i oświetlenie punktowe, m.in. reflektory rozjaśniające małą architekturę.

 

11 listopad Piłsudski 2305Marszałek Józef Piłsudski był jednym z bohaterów bełchatowskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada bełchatowianie tłumnie przemaszerowali ulicami miasta w biało-czerwonym pochodzie, po czym zgromadzili się na Placu Wolności, wokół posągu Marszałka.

 

Obchody stulecia niepodległości Polski rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem żołnierzy i ochotników POW przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bełchatowie. Hołd poległym w walkach o wolność Polski oddali parlamentarzyści, władze samorządowe oraz przedstawiciele organizacji politycznych i pozarządowych.

plac wolnosci 9457Przebudowa placu Wolności to sztandarowa inwestycja w centrum Bełchatowa. To część projektu rewitalizacji, na który miasto dostało 9,5 mln zł unijnej dotacji. Chodzi o ożywienie tej historycznej części miasta, tak by spełniała różne funkcje i odpowiadała różnym potrzebom mieszkańców. Fontanna, plac zabaw, minisiłownia i kawiarniany ogródek z pewnością będą zachęcać mieszkańców do odwiedzania tej części Bełchatowa.

 

Rozpoczęta w marcu 2018 roku przebudowa historycznego placu Wolności przebiega zgodnie z harmonogramem. Wykonawca, bełchatowska firma BINŻ, zakończył już wszystkie prace instalacyjne. Mowa o sieci sieci wodociągowej do przyłączenia fontanny i zdroju ulicznego oraz kanalizacji deszczowej. Rozłożony jest także cały system nawadniania.

Na placu Wolności robione są alejki, jesienią rozpoczną się nasadzenia. W parku pozostały 43 drzewa więcej niż pierwotnie zakładano, a dosadzonych zostanie ponad 630 nowych. Zmiana w projekcie dotycząca zieleni to efekt spotkań z mieszkańcami, którzy prosili o pozostawienie jak największej liczby drzew.

 

Prace na placu Wolności rozpoczęły się w marcu. Pierwszym ich etapem była wycinka martwych, umierających lub zagrażających bezpieczeństwu drzew. Jak informowała Małgorzata Milecka, profesor architektury krajobrazu, która opracowała koncepcję rewitalizacji placu Wolności, w projekcie przewidziano, że karczowaniu poddanych zostanie 118 drzew, w tym 51 o obwodzie mniejszym niż 16 cm. Spośród wszystkich, wskazanych do usunięcia, 33 zagrażały bezpieczeństwu. Wycięte zostały także gatunki inwazyjne, czyli m.in. klon jesieniolistny, dąb czerwony i sumak octowiec.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl