Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W ramach projektu w mieście zagospodarowanych zostało 10 zielonych kompleksów, które zachęcają do spacerów i wypoczynku

Projekt „Bełchatów w zieleni tworzenie i rewaloryzacja zielonych przestrzeni miasta” jest już ukończony. Od początku sierpnia mieszkańcy mają do dyspozycji nowe miejsca do spacerów, powstały place rekreacyjne, park geologiczny i miejska plaża. Na realizację tej dużej, zielonej inwestycji miasto pozyskało ponad 3,6 mln zł unijnej dotacji.

W ramach projektu "Bełchatów w zieleni" na os. Budowlanych powstała miejska plaża

W czerwcu powinny zakończyć się prace związane z projektem „Bełchatów w zieleni”. 30 ha terenów miejskich zamienia się w nowoczesne i zielone miejsca spacerowe oraz rekreacyjne. Większość robót jest już na ukończeniu, m.in. na miejskiej plaży i w parku geologicznym. Na realizację inwestycji miasto pozyskało ponad 3,6 mln zł unijnej dotacji.

Przygotowywana strategia obejmie m.in. stacje ładowania samochodów elektrycznych, podobnych do tej na parkingu śródmiejskim

Miasto Bełchatów przystępuje do opracowania strategii elektromobilności do 2036 roku. Gotowy dokument pozwoli zaplanować działania, które wpłyną na ograniczanie niskiej emisji i uspokojenie miejskiego ruchu drogowego. Aby strategia przyniosła wymierne skutki, niezbędna jest współpraca całej lokalnej społeczności. Dlatego też przygotowana została ankieta internetowa, która pozwoli poznać opinie mieszkańców Bełchatowa na temat wprowadzenia elektromobilności oraz ich potrzeby komunikacyjne.

Nowe tężnie umożliwią korzystanie z prozdrowotnych właściwości solankowego mikroklimatu

Już za kilka miesięcy mieszkańcy będą mogli zażywać solankowych inhalacji na Przytorzu i Binkowie. Budowa dwóch tężni, która rozpoczęła się w marcu, idzie zgodnie z harmonogramem i powinna zakończyć się w sierpniu.

Dwie nowe tężnie będą bliźniaczo podobne do tej, która wybudowana została na os. Budowlanych

 Jeszcze w marcu ruszą prace przy budowie dwóch tężni. Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą, a z dobrodziejstw solnego mikroklimatu mieszkańcy będą mogli korzystać na Przytorzu i Binkowie. Budowa powinna zakończyć się w sierpniu.

Przyjęta przez radnych strategia adaptacji do zmian klimatu zakłada m.in. rozbudowywanie infrastruktury zielonej Strategia adaptacji do zmian klimatycznych, porozumienie między miastem a gminą w sprawie aktualizacji granic naszej aglomeracji oraz nowy regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków – to tematy, którymi między innymi zajmowali się radni podczas XIX sesji Rady Miejskiej. W porządku obrad znalazły się także punkty dotyczące doskonalenia zawodowego nauczycieli i Centrum Usług Środowiskowych, którego jednym z partnerów jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Podczas listopadowej sesji radni rozmawiali m.in. o gospodarowaniu odpadami

 Rada Miejska przyjęła nowe stawki za odbiór śmieci. Wymusiła to znowelizowana ustawa, która m.in. narzuca obowiązek segregacji i większe koszty związane z odbiorem odpadów.  

 W tegorocznej edycji akcji "Stop smog!" ekologiczne przedstawienia przygotowały PS nr 4 i  nr 6Bełchatowianie już po raz trzeci wzięli udział w miejskiej akcji „Stop smog! Oddychaj zdrowo”. Na odwiedzających galerię Olimpia w sobotę, 16 listopada, czekało wiele atrakcji. Były przedstawienia dla dzieci, gry i zabawy tematyczne, a także kącik z klockami Lego. Dla dorosłych przygotowano stoiska informacyjne, przy których dyżurowali specjaliści z różnych firm.

Na najmłodszych będą czekać m.in. ekologiczne przedstawienia

 Miasto organizuje ekologiczną, antysmogową akcję pod hasłem „Stop smog! Oddychaj zdrowo”. Będą przedstawienia, warsztaty z klockami Lego w roli głównej i stoiska informacyjne. To wszystko już w najbliższą sobotę, 16 listopada w Galerii Olimpia.

pec cieplo

 Jak co roku, na początku sezonu grzewczego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie przypomina, w jaki sposób możemy zatroszczyć się o odpowiednią temperaturę pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy, i jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie naszych mieszkań i domów.

 Dzień Czystego Powietrza wspolnie świętowały przedszkolaki z Trójki, Szóstki i ÓsemkiTrzy bełchatowskie przedszkola wspólnie świętowały Dzień Czystego Powietrza. Były wierszyki, przedstawienia i piosenki. Z tej okazji do placówek biorących udział w akcji trafiło dwanaście nowoczesnych oczyszczaczy powietrza.

Pracownie na świeżym powietrzu ułatwiają dzieciom poznanie zagadnień związanych z naukami przyrodniczymi

 Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 mogą już korzystać z nowoczesnej ekopracowni pod chmurką. Jej uroczyste otwarcie poprzedziły ekologiczny apel i przygotowane przez dzieci przedstawieniem teatralne. Odbyły się też pierwsze zajęcia.

 Przedszkolaki zawsze chętnie biorą udział w projektach ekologicznychPrzedszkolaki Jedynki, Dwójki i Piątki będą się uczyć, jak dbać o środowisko naturalne, z kolei najmłodsi uczniowie z Czwórki skorzystają ze specjalistycznych zajęć Biofeedback. Na wszystkie te projekty miejskie placówki otrzymały zewnętrzne dofinansowanie.

Projekt "Bełchatów w zieleni" zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie "eco-Miasto 2018"

Tereny wzdłuż doliny rzeki Rakówki nabierają nowego kształtu. W ramach projektu „Bełchatów w zieleni” mieszkańcy zyskają nowe miejsca do spacerów, powstaną place rekreacyjne, park geologiczny i miejska plaża. Prace, które są mocno zaawansowane, powinny zakończyć się w grudniu. Na realizację tej dużej, zielonej inwestycji miasto pozyskało ponad 3,6 mln zł unijnej dotacji.

 

Stacja zbiórki elektroodpadów działa od lipca7 tub, 33 litry pojemności każda, lokalizacja w centrum miasta, wielofunkcyjność – to tylko niektóre zalety miejskiej stacji odbioru elektroodpadów. Od lipca w punkcie przy ul. Kwiatowej mieszkańcy mogą wyrzucać baterie, żarówki, telefony i inne niepotrzebne przedmioty tego typu. To kolejny już etap programu „Edukacja ekologiczna mieszkańców Bełchatowa”.

 

Od lipca mieszkańcy mogą już korzystać ze specjalnego pojemnika na odpady tzw. niebezpieczne. Miejski Punkt Elektroodpadów, w skrócie MPE, stanął w samym centrum miasta, przy ul. Kwiatowej. Co ważne, dzięki zastosowaniu siedmiu tub zużyte drobne sprzęty i przedmioty elektroniczne są od razu segregowane. Informacje o tym, co możemy do takiego pojemnika wrzucić, znajdziemy bezpośrednio na urządzeniu. Są więc pojemniki na płyty CD, DVD, spalone żarówki, wyeksploatowane baterie, tonery, zepsute telefony, ładowarki, a poza tym wszelką drobną elektroniką, w tym niesprawne piloty, kalkulatory, zegarki elektroniczne itp.

 Trzy nowe solarisy z silnikami diesla są już w MZK, za kilka dni dojadą jeszcze 3 autobusy elektryczneTrzy z sześciu zakupionych przez miasto autobusów już stoją w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji. Mowa o solarisach z silnikami diesla. W ciągu najbliższych kilku dni do Bełchatowa przyjadą autobusy elektryczne. Nowe, ekologiczne emzetki na nasze ulice powinny wyjechać w pierwszej połowie lipca.

 Najmłodci bełchatowianie zawsze chętnie uczestniczą w miejskich wydarzeniach promujących ochronę środowiskaSprzątanie świata, Dzień bez Samochodu, akcja „EBE – Energia-Bełchatów-Ekologia”, Dzień Czystego Powietrza, rozdawanie drzewek i otwarcie zdroju ulicznego – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach edukacji ekologicznej mieszkańców Bełchatowa. Najbliższa impreza już w niedzielę, 2 czerwca, podczas Festiwalu Re:Aktor Ania, ostatnia – w listopadzie. 

 

Długofalowy program edukacji ekologicznej dla bełchatowian nabiera rozpędu. Już wkrótce wspólnie z magistratem będzie można zadbać o poprawę jakości powietrza, dowiedzieć się, jak racjonalnie korzystać z wody albo mądrze segregować odpady. Proekologiczne akcje łączą się z eventami, festynami, wystawami i wykładami, przedstawieniami teatralnymi oraz imprezami sportowymi. Atrakcji będzie mnóstwo, bo nauka przez zabawę to główne założenie projektu.

 Pracownie pod chmurką ułatwią dzieciom poznanie i zrozumienie świata przyrody  Pracownie pod chmurką, a w nich ogródki dydaktyczne, ścieżki sensoryczne, gry edukacyjne, zegar słoneczny i stacja meteorologiczna – na takie m.in. przedsięwzięcia stawiają w tym roku „Trójka” i „Dziewiątka”. O dofinansowanie na ten cel wystąpiły do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Do obu pracowni miasto w sumie dołożyło 83 tysiące złotych.

zdroj mck 4661

Już w czerwcu będzie można skorzystać ze źródełka wody pitnej, które zostało zamontowane na placu Narutowicza. Kolejny w naszym mieście zdrój uliczny przeznaczony jest dla spragnionych mieszkańców oraz ich czworonożnych pupili.

  Co roku z różnych form edukacji ekologicznej korzysta ok. 1,5 tys. uczniów i przedszkolaków22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który ma podnosić społeczną świadomość na temat roli, jaką odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Co roku na przełomie marca i kwietnia spółka Wod.-Kan. prowadzi akcję edukacyjną w bełchatowskich szkołach podstawowych i przedszkolach. Warsztaty odbyły się m.in. w Przedszkolu Samorządowym nr 9.

 

stop smog 6461Spotkania z kominiarzami, strażakami, znawcami ekologii, a do tego występy przedszkolaków, tematyczne gry i zabawy, których motywem przewodnim była walka ze smogiem – tak bełchatowianom upłynęła sobota, 2 lutego. Akcja „Stop smog”, w trakcie której odpowiadano na pytania o „oddech dla Bełchatowa”, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

  Walka ze smogiem to jedno z ważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą bełchatowski magistrat. O podejmowanych przez miasto działaniach mogliśmy porozmawiać w sobotę, 2 lutego, w bełchatowskiej galerii.


- Akcja „Stop smog. Oddech dla Bełchatowa” ma charakter informacyjny i edukacyjny. Chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców, i tych starszych, i tych mniejszych, aby wytłumaczyć, jak bardzo smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia i w jaki sposób możemy ze smogiem walczyć – mówił Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl