Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Na zdjęciu jedno z przejść ulicznych przy al. Wyszyńskiego Miasto systematycznie wdraża rozwiązania, które mają sprawić, by na przejściach było bezpiecznie

  

W 2021 roku, po raz pierwszy od kilku lat, bełchatowska policja nie odnotowała śmiertelnego wypadku z udziałem pieszych – wynika z raportu za 2021 Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

 

– To efekt wielu działań, jakie miasto prowadzi wspólnie z naszą jednostką, by na przejściach było bezpieczniej – powiedział mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie podczas lutowej sesji, kiedy było omawiane wspomniane sprawozdanie. Doświetlanie przejść, odblaskowe znaki przy zebrach, specjalne pasy wibracyjno-akustyczne, a także szykany, progi zwalniające oraz czerwone pasy poprawiające widoczność samego przejścia i zwiększające przyczepność podczas hamowania – to tylko część rozwiązań, jakie w ostatnich latach wprowadził magistrat na bełchatowskich przejściach. – Wszystko po to, by piesi czuli się bezpieczniej, a kierowcy jeździli zdecydowanie wolniej. Cieszymy się, że nasze działania przynoszą efekty. Spadła liczba odnotowanych wypadków i kolizji, a co najważniejsze udało się uniknąć zdarzeń śmiertelnych. Zapewniam, że nie ustajemy w poszukiwaniu dodatkowych zabezpieczeń i efektywnych rozwiązań na przejściach – tłumaczy Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

Z raportu przygotowanego przez Komendę Powiatową Policji w Bełchatowie wynika także, że 2021 roku spadała również liczba przestępstw kryminalnych oraz m.in. włamań, bójek i pobić. Dzięki funkcjonariuszom na bełchatowski rynek trafia mniej narkotyków i dopalaczy. W ubiegłym roku wskaźnik wykrywalności ukształtował się na poziomie 90 proc. Niestety policja odnotowuje coraz więcej cyberprzestępstw. – Teraz najczęściej ofiarami są osoby, które sprzedają w sieci różne rzeczy. Oszuści doprowadzają do tego, że z kont sprzedawców znikają pieniądze, ale też zaciągane są na nich pożyczki i kredyty. Niestety sprawcy posługują się bramkami, które nie są zarejestrowane ani na polskich ani na serwerach państw, z którymi mamy podpisane międzynarodowe porozumienie. Przez co przestępstwa te są bardzo trudne do wykrycia – dodaje komendant Tomasz Jędrzejczyk.

 

W 2021 roku bełchatowska policja naniosła ponad 300 zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożenia Bezpieczeństwa. Większość z nich – bo prawie 160 – dotyczyła nieprawidłowego parkowania, pozostałe zaś m.in. spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikich wysypisk czy przekraczania dozwolonej prędkości. W sumie w ubiegłym roku wystawionych zostało prawie 1,5 tys. mandantów karnych, wystawiono prawie 100 Niebieskich Kart, wylegitymowano blisko 1000 osób. Funkcjonariusze zabezpieczali także mecze piłki nożnej, piłki siatkowej, imprezy publiczne, a także zgromadzenia. Przez minione miesiące Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie wciąż wypełniała zadania z zakresu przeciwdziałania COVID-19. – Do stałych zadań związanych z prowadzeniem dochodzeń, podejmowaniem interwencji czy działaniami prowadzonymi na drogach, dołączyły również kontrole przestrzegania kwarantann czy respektowania wprowadzonych nakazów i obostrzeń – czytamy w przygotowanym raporcie.

 

Dzięki wsparciu ze strony prezydent Marioli Czechowskiej – mowa o 60 tys. zł. – w 2021 roku ponownie prowadzone były ponadnormatywne patrole policji. W sumie funkcjonariusze wypracowali 2 tys. dodatkowych godzin, które pozwoliły utrzymać właściwy czas reakcji na informację o zdarzeniach wymagających policyjnej interwencji.  W tym czasie realizowano również szereg zadań związanych z pandemią koronawirusa. W 2021 roku miasto przekazało także jednostce 55 tys. zł na zakup samochodu służbowego. Dzięki tym środkom, a także dotacji z Komendy Głównej Policji, od stycznia tabor bełchatowskiej policji wzbogacił się o nowy radiowóz. Pojazd – Toyota z napędem hybrydowym – został tak wyposażony i dostosowany, by jak najlepiej sprawdzać się w codziennej pracy Wydziału Prewencji. Samochód od kilku tygodni służy już policjantom, którzy podkreślają, że z pewnością pomoże on jeszcze sprawniej i szybciej docierać na miejsce zdarzeń, a także wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc.

 

ADA

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl