Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na zdjęciu prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Dariusz MatyśkiewiczKwiaty pod tablicą ku czci ofiar złożyli m.in. prezydent Mariola Czechowska i wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz

 

W tym roku przypada 82. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Bełchatowianie oddali hołd wymordowanym przez NKWD w lesie katyńskim wiosną 1940 roku. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Przed nabożeństwem uczestnicy uroczystości wraz z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.

  

5 marca 1940 roku władze ZSRR podjęły decyzję o zamordowaniu polskich jeńców wojennych. W lesie katyńskim rozstrzelano wówczas blisko 22 tys. Polaków przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Radzieckiego: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. To była elita naszego narodu – oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, literaci, kupcy i działacze społeczni. W 82. rocznicę tamtych wydarzeń bełchatowianie oddali hołd ofiarom tego mordu.

 

Uroczystości tradycyjnie odbyły się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Binkowie. Po montażu słowno-muzycznym delegacje samorządowców z prezydent Mariolą Czechowską i wiceprezydentem Dariuszem Matyśkiewiczem, a także przedstawiciele szkół i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą „polskim żołnierzom i zesłańcom przybitym do krzyża niewoli i śmierci”. Ostatnim punktem obchodów była msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar wiosny 1940 roku.

 

>>> Zobacz fotogalerię: 82. rocznica Zbrodni Katyńskiej

 

Przypomnijmy, że 13 kwietnia obchodzić będziemy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data ustanowionego przez Sejm RP w 2007 roku święta nawiązuje do opublikowania w 1943 roku przez hitlerowskie Niemcy informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów polskich oficerów, których wymordowała NKWD.

 

AP

 

Na zdjęciu harcerze uczestniczący w obchodach rocznicowychW obchodach rocznicowych uczestniczyli m.in. bełchatowscy harcerze

 

Na fotografii poczty sztandarowe podczas montażu słowno-muzycznegoW uroczystości wzięły udział także poczty sztandarowe

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl