Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Miasto zniesie strefy zamieszkaniaMiasto włączyło się w poszukiwanie rozwiązań problemu niewłaściwego parkowania na bełchatowskich osiedlach. Wspólnie z policją i strażą miejską opracowało plan zniesienia stref zamieszkania, dzięki czemu kierowcy będą mogli, zgodnie z prawem, zostawiać swoje auta wzdłuż chodników i jezdni. Zmiany będą wprowadzane etapami, począwszy od marca.


Do magistratu docierają sygnały od mieszkańców, głównie osiedla Dolnośląskiego, dotyczące karania ich mandatami za niewłaściwe parkowanie. Aby rozwiązać ten problem, władze miasta kilkakrotnie spotkały się z przedstawicielami bełchatowskiej policji i straży miejskiej. Duża ilość policyjnych interwencji wynika głównie ze wzrostu zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń – od stycznia aż w 65 miejscach w Bełchatowie (na samym Dolnośląskim w 44) zaznaczono nieprawidłowe parkowanie. Jak mówi kom. Marcin Kucner, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego bełchatowskiej KPP, funkcjonariusze muszą reagować na każde, pojedyncze zgłoszenie, idea KMZ polega właśnie na interakcji między mieszkańcem a policją, co w konsekwencji przekłada się na wzrost bezpieczeństwa w mieście.

Na na bełchatowskich osiedlach obowiązują strefy zamieszkania, które dodatkowo komplikują sytuację parkujących. W takich strefach wolno parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Działa tu zasada odwrotna, niż na „zwykłej” drodze publicznej. - Wjeżdżając na osiedle, kierowca nie powinien szukać znaku „zakaz zatrzymywania się” czy „zakaz postoju”, by wiedzieć, gdzie nie wolno postawić auta, tylko wprost przeciwnie: należy odnaleźć wyznaczone miejsce parkingowe – wyjaśnia kom. Kucner.

W tym roku przybędzie ponad 100 miejsc parkingowychJedną z propozycji magistratu na rozwiązanie tego problemu, jest zmiana organizacji ruchu na bełchatowskich osiedlach. Zgodnie z nią zlikwidowane zostaną strefy zamieszkania. W ich miejsce wprowadzona zostanie strefa „Tempo 30”, ograniczająca dopuszczalną prędkość do 30 km/h. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mieszkańcy będą mogli zgodnie z prawem parkować auta wzdłuż chodników czy jezdni.

Strefy zamieszkania będą likwidowane jedynie w tych miejscach, gdzie są parkingi. Projekt uwzględnia także ewentualne uzupełnienie oznakowania istniejących skrzyżowań. Jeszcze w marcu takie rozwiązanie zostanie zastosowane na os. Przytorze. Dodatkowo dla ul. Słowackiego, w okolicach bloków 10 i 12, zostanie rozważona propozycja poszerzenia jezdni, dzięki czemu możliwe będzie wygospodarowanie miejsca na dodatkowe miejsca postojowe wzdłuż krawędzi jezdni.

Jeśli chodzi o osiedle Dolnośląskie, to jak wyjaśnia Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Miasto przystąpi do znakowania istniejących miejsc parkingowych, które są w jego zarządzie. W pierwszym etapie zamontowane zostaną znaki pionowe, a w okresie wiosenno-letnim poziome. - Nie wszędzie da się to zrobić, bo niektóre bloki, np. tzw. punktowce w ogóle nie mają miejsca na parkingi ani chodniki, tam nie ma możliwości ustawienia oznakowania parkingowego - wyjaśnia wiceprezydent Owczarek.

Wprowadzanie zmian w organizacji ruchu dla os. Dolnośląskiego może się rozpocząć jeszcze w marcu. W pierwszej kolejności strefy zamieszkania będą zlikwidowane dla ulic Edwardów, W. Malczewskiej oraz drogi G823E, czyli dawnej ul. Bony prowadzącej od ul. Wojska Polskiego do bl. 333. W drugiej kolejności na wytypowanym fragmencie osiedla wprowadzone zostaną oznakowania skrzyżowań równorzędnych.

Na przełomie marca i kwietnia planowane jest kolejne spotkanie przedstawicieli magistratu, policji i straży miejskiej. Tym razem uczestniczyć będą w nim także wspólnoty mieszkaniowe z Dolnośląskiego. - Apeluję przede wszystkim do mieszkańców, żeby nie zaogniali sytuacji. Wiemy, że dochodzi do uszkodzeń samochodów, przebijane są opony a karoserie zarysowywane. Będziemy się starali rozwiązać tę sytuację, ale niestety nie zawsze możemy wybudować parking tam, gdzie chcemy – wyjaśnia wiceprezydent Owczarek. Zgodnie z prawem, parking wybudowany za publiczne pieniądze powinien  być ogólnodostępny. Zdarza się, że do magistratu zgłaszają się wspólnoty, które chcą wybudować parkingi zamknięte tylko dla ich mieszkańców, takie rozwiązanie nie jest więc, z punktu widzenia miasta, możliwe do zrealizowania. 


Przybywa nowych parkingów w mieście
 

Miasto systematycznie buduje kolejne parkingi i miejsca postojowe. - To inwestycje niezbędne dla bełchatowian, poprawiające ich komfort życia. Od początku swojej pracy podkreślałam, że najważniejsze to inwestować i pracować w miejscu, gdzie mieszkają bełchatowianie, czyli na osiedlach. W tym roku powstaną w związku z tym kolejne parkingi – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

W marcu rozpoczną się zmiany w organizacji ruchu na bełchatowskich osiedlachW 2018 roku powstanie ich prawie 200. W marcu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę parkingu śródmiejskiego. Będzie on zlokalizowany na os. Budowlanych, zaparkować na nim będzie mogło 99 samochodów. Jak informuje Wydział Inwestycji bełchatowskiego magistratu, inwestycja ma być gotowa jeszcze przed jesienią. Dodatkowo  w drugim kwartale ruszą place budowlane w okolicach bloków 146 i 147 na os. Dolnośląskim. Powstanie tam parking na 24 miejsca. Miasto chce także wybudować nowy parking wzdłuż bloku 137. Ile dokładnie powstanie miejsc do parkowania będzie wiadomo pod koniec kwietnia. Wtedy właśnie ma być gotowy projekt, który zakłada również przebudowę parkingów, jakie są już w tej okolicy. Za przygotowanie koncepcji magistrat zapłaci 12 tys. 300 zł.

Ponadto w ramach bieżącego utrzymania dróg powstanie kilkanaście miejsc parkingowych w rejonie bloku 201. Dodatkowo miasto przygotowuje dokumentację na budowę parkingu w okolicach bloku 213. W 2018 roku zrealizowany będzie także drugi etap prac w okolicach bloku 127, a dokładnie przebudowa istniejącego już parkingu. Przypomnijmy, że w 2015 roku na terenach zielonych przed właśnie przed tym blokiem  powstał nowy parking na ok. 50 miejsc.


Budżet obywatelski: zatoczka K+R przy SP 13
 

Duże inwestycje to nie wszystko. Cały czas powstają zatoki postojowe i małe parkingi, na budowę których miasto nie musi pozyskiwać pozwoleń. Są one realizowane na podstawie zgłoszeń, często we współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Na usługi remontowe w drogach gminnych zabezpieczonych jest ok. 3 mln 418 tys. złotych. Będą one przeznaczone na nawierzchnie emulsyjno-grysowe, nakładki asfaltowe oraz remonty chodników i wykonanie kolejnych miejsc parkingowych (zatoki).

 

AP 


 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl