Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

Dwieście nowych miejsc pracy powstanie w Bełchatowie. Wchodząca w skład międzynarodowego koncernu firma DS Smith wybuduje fabrykę w bełchatowskiej strefie przemysłowej. Wartość planowanej inwestycji to ok. 250 mln zł. Prezydent Mariola Czechowska i prezes Krzysztof Sadowski podpisali akt sprzedaży działki. Produkcja powinna ruszyć w drugiej połowie 2020 roku.

 

Rozmowy z inwestorem rozpoczęły się w połowie lutego. W maju ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Czaplinieckiej. Produkująca opakowania z tektury falistej firma za 3 mln 800 tys. złotych netto kupiła liczącą 12,5 ha działkę w bełchatowskiej strefie przemysłowej. - Pragnę podziękować bełchatowianom za wszelkie opinie, które motywowały nas do intensywnej pracy w pozyskiwaniu nowego inwestora. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, bo nowy zakład to kolejne miejsca pracy – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. 

 

Inwestor deklaruje, że pracę w nowej farbryce dostanie dwieście osób. Dodatkowych sto osób powinno znaleźć zatrudnienie w firmach współpracujących, czyli transportowych, sprzątających czy ochroniarskich. Potrzebni będą m.in. inżynierowie, ekonomiści, pracownicy obsługi sprzedaży i klienta, a także operatorzy maszyn czy wózków widłowych. - Zdecydowana większość pracowników rekrutowana będzie w Bełchatowie. Będziemy poszukiwać zarówno do pracy w biurze, jak i produkcji. Co ważne, nie oczekujemy doświadczenia w pracy przy opakowaniach tekturowych. Mamy dobrze rozwinięty system szkoleń, więc nie będziemy wymagać specjalistycznej wiedzy – wyjaśnia Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wartość planowanej inwestycji to ok. 250 mln zł. Fabryka o powierzchni 3,5 tys. mkw. powinna powstać drugiej połowie 2020 roku i wtedy też rozpocznie się produkcja. W Bełchatowie powstawać będą wysokiej jakości tekturowe opakowania przeznaczone do szybkiego obrotu (FMCG), przemysłowo-transportowe oraz spersonalizowane opakowania ochronne. DS Smith Polska wchodzi w skład międzynarodowego koncernu DS Smith Plc, który łącznie zatrudnia blisko 28,5 tys. pracowników w 37 krajach.  W Polsce firma obecna jest od 1971 roku i  obecnie zatrudnia ponad 1250 pracowników w fabrykach produkcyjnych i centrach usługowych w dziewięciu lokalizacjach, m.in. Kielcach i Kutnie.

To kolejna firma, która inwestuje w Bełchatowie. W strefie przy ul. Czaplinieckiej działają już Frame Factory (produkcja kompletnych rozwiązań dla budownictwa szkieletowego), Datum Logostic (transport oraz spedycja krajowa oraz międzynarodowa), Przemysław Doman (budowa drewnianych domów szkieletowych), Elektroteam (prefabrykaty rozdzielnic niskiego napięcia) i F.P.H.U. Bogusław Pasiński (technologie poprawiające jakość druku, obróbka i skrawanie blach, spawalnictwo).  Łączna wartość wszystkich inwestycji w  strefie przemysłowej to ok. 290 mln złotych. Docelowo w sześciu  firmach zatrudnionych będzie ok.360 osób.


Ponadto przy ul. Przemysłowej zainwestował HerbsLand (mieszanki przyprawowe), a przy Radomszczańskiej DINO Polska. Co ważne, firmy  zainwestowały na terenach miasta (nieobjętych Łózką Specjalną Strefą Eekonomiczną).  Po rozpoczęciu działalności przedsiębiorcy będą mogli starać się o zwolnienia z podatku od nieruchomości.


Bełchatów to miasto stawiające na rozwój gospodarczy i bliską współpracę z przedsiębiorcami, co zostało docenione przez różne instytucje. W maju Bełchatów znalazł się w czołówce samorządów, które najlepiej zajmują się potencjalnym inwestorem. Tytuł „Gmina na 5!”, jaki otrzymał bełchatowski magistrat, przyznała warszawska Szkoła Główna Handlowa. Miesiąc później, w czerwcu Instytut Europejskiego Biznesu przyznał miastu Samorząd Przyjazny Firmom 2017.


Warto w tym miejscu przypomnieć, że 5 marca 2018 Bełchatów dołączył do miast partnerskich Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). - Dzięki porozumieniu możemy lepiej promować nasze tereny nie tylko w kraju, ale także za granicą. W przyszłości zaowocuje to z pewnością kolejnymi inwestycjami w Bełchatowie – mówi prezydent Czechowska.

 

Bełchatów ma ponad 150 ha terenów inwestycyjnych, należących do miasta i osób prywatnych. Co ważne dla potencjalnych inwestorów, całe miasto jest pokryte Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Sama strefa przy ul. Czaplinieckiej to 36, 3 ha, z czego wolnych jest jeszcze 19,4 ha. Działki są uzbrojonew kanalizacje sanitarą i deszczową, a także poprowadzona jest tam sieć wodociągowa i oświetlenie. Docelowo wykonane mają być jeszcze sieci energii elektrycznej i gazowej. 

 

AP

 


 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl